Dodatek za dziecko, czyli Kinderzuschlag otrzymują rodziny o niskim dochodzie, w formie dodatkowego wsparcie do zasiłku rodzinnego Kindergeld w Niemczech. Masymalna stawka to 185 euro za miesiąc i dziecko. Kinderzuschlang i Kindergeld mają pokrywać wszystkie wydatki związane z potrzebami dziecka. Między styczniem a majem Kinderzuschlag wyniósł średnio 140 euro na dziecko na miesiąc.
Kto otrzyma Kinderzuschlag?
To zależy od wielu czynników. Czy i ile dodatku zostanie wypłacone danej rodzinie, jest obliczane indywidualnie. Nie zależy to bowiem tylko od dochodu, lecz także od kosztów mieszkania, wielkości rodziny, wieku dzieci, jak i majątku. Jako niski dochód określa się zarobek rodziny z dwójką dzieci o wysokości 1600-3300 euro i kosztami mieszkaniowymi na poziomie 700 euro.
Jakie należy spełnić warunki wstępne?
Wiek dzieci nie może przekroczyć 25 lat i muszą one mieszkać razem z rodzicami lub osobą uprawnioną do sprawowania władzy rodzicielskiej. Rodzice muszą pobierać Kindergeld, a ich dochód musi wynosić przynajmniej 900 euro. W przypadku rodziców samotnie wychowujących pociechy kwota ta wynosi przynajmniej 600 euro. Dodatkowo dochód wnioskodawcy razem z Kinderzuschlag musi być wystarczający, by móc utrzymać swoją rodzinę.
Jak długo dodatek będzie wypłacany?
Zasadniczo dodatek na dziecko przysługuje przez sześć miesięcy. Później należy ponownie zawnioskować o Kinderzuschlag. Jednak w okresie 01.04.20-30.09.20 obowiązuje tzw. Notfall-Kinderzuschlag. Oznacza to, że rodziny pobierające Kinderzuschlag i miesięcznie otrzymujące maksymalną kwotę o wysokości 185 euro, nie będą musiały ponownie wnioskować o dodatek. Zostanie on wydłużony automatycznie o kolejnych 6 miesięcy.
Co zmieniło się jeszcze przez koronawirusa w zakresie dodatku Kinderzuschlag?
We wnioskach złożonych między 01.04.20 a 30.09.20, pod uwagę nie będzie brany dochód rodziców w ostatniej połowie roku, a jedynie w ostatnim miesiącu. Dodatkowo rodzice nie muszą podawać żadnych informacji o posiadanym majątku, jeśli nie posiadają znacznego majątku (tzw. erhebliches Einkommen). Oznacza to, że ich majątek nie może przekroczyć wartości 90 tys. euro.
Na jakie, inne świadczenia mogą liczyć rodziny z niskim dochodem?
Rodziny z niskim dochodem mogą zawnioskować o dopłatę do czynszu czy na kształcenie. Także dopłata na korepetycje, wycieczki szkolne, obiady i koszty dojazdu dla dzieci jest możliwa. Wypłacane są także kwoty ryczałtowe o wysokości 150 euro mające na celu pokrycie potrzeb szkolnych dziecka. Jeśli pociechy odwiedzają placówki dziennej opieki, rodzice mogą zawnioskować o zwolnienie z opłat.
Wszyscy chcący dowiedzieć się więcej o dodatkowych świadczeniach, które im przysługują, mogą skontaktować się z Familienkasse lub okolicznym urzędem pracy, czyli Agentur für Arbeit.