Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe przepisy już obowiązują

Elterngeld w Niemczech po nowemu. Co zmienia się w 2024 roku?

zmiany w zasiłku rodzicielskim Elterngeld, zasiłek rodzicielski w Niemczech
Foto: Pixabay
Rodzice, którzy ubiegają się o zasiłek rodzicielski Elterngeld od 1 kwietnia 2024 roku, muszą przestrzegać nowych przepisów. W przypadku rodzin, którym urodzi się dziecko po terminie, obowiązywać będą m.in. niższe limity dochodów. Złożenie wniosku nie będzie jednak łatwiejsze. Oto, na co musisz uważać.

Prawie dwa miliony rodzin w Niemczech korzysta obecnie ze świadczenia rodzicielskiego Elterngeld w Niemczech. Jest to kolejna forma wsparcia państwa dla rodziców po urodzeniu dziecka, obok przysługującego zasiłku rodzinnego Kindergeld. Zapewnia on rekompensatę, jeśli rodzice mają mniejszy dochód, ponieważ tymczasowo po urodzeniu dziecka pracują mniej lub wcale. Jednak od pierwszego kwietnia weszły w życie dwie ważne zmiany.

Limit dochodu dla zasiłku rodzicielskiego Elterngeld jest niższy

Po pierwsze, limity dochodów dla par i samotnych rodziców spadną z dotychczasowych 300.000 euro dla par i 250.000 euro dla samotnych rodziców do 200.000 euro. Od 1 kwietnia 2025 roku limit ten spadnie jeszcze bardziej, a mianowicie do 175.000 euro. Ci, którzy zarabiają zbyt dużo, odejdą więc z pustymi rękami. Według obliczeń Niemieckiego Instytutu Gospodarczego (Institut der deutschen Wirtschaft – IW), cięcia dotkną około 200.000 par. W przyszłym roku kolejne 110.000 par nie zakwalifikuje się do pobierania zasiłku Elterngeld.

Próg opiera się na dochodzie podlegającym opodatkowaniu – nie należy go mylić z wynagrodzeniem brutto, tj. płacami, dochodami z wynajmu, odprawami i dochodami z odsetek. Jeśli jesteś rodzicem, który ze swoimi dochodami zbliża się do progu powinieneś wykorzystać wszystkie możliwe odliczenia podatkowe, na przykład na wydatki związane z dochodami i koszty ubezpieczenia. Darowizny i zaliczki na ubezpieczenie zdrowotne lub emerytalne również mogą dodatkowo obniżyć Twój dochód.

Jeśli masz zmienne wynagrodzenie, bo na przykład jesteś osobą samozatrudnioną, musisz przedstawić prognozę swoich dochodów, a następnie otrzymasz zasiłek rodzicielski tylko warunkowo.

Nowe przepisy dotyczące wspólnego pobierania Elterngeld

Druga ważna zmiana dotyczy wspólnych miesięcy opieki nad dzieckiem. W przyszłości pary będą mogły otrzymywać zasiłek rodzicielski tylko przez maksymalnie jeden miesiąc wspólnej opieki. I tylko w pierwszych dwunastu miesiącach życia dziecka. „Nowe rozporządzenie w sprawie jednoczesnego otrzymywania podstawowego zasiłku rodzicielskiego ma na celu zachęcenie partnerów do naprzemiennego otrzymywania zasiłku rodzicielskiego przez jeden miesiąc z drugim rodzicem” argumentuje rzecznik Ministerstwa Spraw Rodzinnych. Ma to również sens z punktu widzenia polityki równości.

Zasiłek rodzicielski Elterngeld jest jednym z najbardziej złożonych świadczeń w niemieckim systemie socjalnym. Świadczy o tym mnogość oferowanych usług doradczych, a także liczne ostrzeżenia ekspertów. 

Jeśli więc chcesz uzyskać jak najwięcej korzyści, warto zasięgnąć porady. Pomimo zmian, możliwe jest otrzymywanie zasiłku rodzicielskiego przez okres do 32 miesięcy – z odliczeniami. Ogólne informacje i kalkulator zasiłku rodzicielskiego można również znaleźć bezpłatnie na portalu rodzinnym rządu federalnego.

Basiselterngeld, ElterngeldPlus – co to jest i jak działa?

Podstawowy zasiłek rodzicielski, czyli Basiselterngeld, wypłacany jest przez 12 miesięcy. Jeśli matka pozostaje w domu pobierając zasiłek macierzyński, jest on już wliczany do okresu zasiłku rodzicielskiego.

Dwa miesiące partnerskie, czyli Partnermonate są dodawane, jeśli oboje rodzice biorą wolne. Daje to 14 miesięcy 100% zasiłku rodzicielskiego, tj. 65% średniego wynagrodzenia osoby otrzymującej wsparcie. Maksymalna kwota wynosi 1800 euro. Limit ten obowiązuje od dochodu netto w wysokości 2770 euro. Jednak zgodnie z nowymi zasadami, możecie wziąć tylko jeden wspólny miesiąc wolnego.

Dzięki zasiłkowi rodzicielskiemu Plus (niem. ElterngeldPlus) możesz otrzymywać zasiłek rodzicielski przez dwa razy dłuższy okres, ale miesięcznie otrzymasz tylko połowę przysługującej kwoty. Jeśli planujesz nieco dłuższą przerwę w karierze zawodowej lub chcesz pracować w niepełnym wymiarze godzin w ograniczonym zakresie, zasiłek ElterngeldPlus może być właściwym wyborem.

Dodatkowe dwa do czterech miesięcy zasiłku rodzicielskiego Plus możecie otrzymać, jeśli oboje wrócicie do pracy w tym samym czasie, ale tylko w niepełnym wymiarze godzin (od 24 do 32 godzin tygodniowo).

Istnieje również odpowiednia opcja dla samotnych rodziców, których dziecko urodziło się co najmniej sześć tygodni przed przewidywaną datą porodu. Otrzymają oni również dodatkowe cztery miesiące podstawowego zasiłku rodzicielskiego lub osiem miesięcy zasiłku rodzicielskiego Plus.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!