Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Jak wnioskować o Kindergeld? Podpowiadamy!

kindergeld

Rodzic może zawnioskować o przyznanie Kindergeld najpóźniej w dniu nardzin dziecka. Gdzie znaleźć odpowiednie formularze? Jakie należy dostarczyć dokumenty? Komu przysługuje Kindergeld? Sprawdzamy!

Gdy tylko dziecko przyjdzie na świat, osoba uprawniona do opieki nad nim może zawnioskować o świadczenie Kindergeld w Niemczech. Prawo do wypłaty zasiłku obowiązuje w RFN zasadniczo od 1 miesiąca życia do ukończenia pełnoletności. Obowiązuje oczywiście kilka wyjątków.

By otrzymać Kindergeld, należy złożyć odpowiedni wniosek razem z wymaganymi dokumentami. Kto chce skrócić czas oczekiwania, może zrobić to jeszcze przed narodzinami dziecka. Ważne jednak, by po porodzie donieść wymagane dokumenty, jak akt urodzenia. Możliwe jest także zawnioskowanie o świadczenie z mocą wsteczną do 6 miesiąca życia dziecka.

Gdzie znaleźć odpowiednie formularze?

Wniosek o Kindergeld można znaleźć na stronie Familienkasse. Kto go wypełni i dołączy odpowiednie dokumenty, może wysłać papiery do kasy rodzinnej w przydzielonym mu urzędzie pracy. Odpowiednią placówkę można znaleźć po kodzie pocztowym na tej stronie

Najważniejsze dokumenty to: Erstantrag zum Kindergeld oraz Anlage Kind. Przy wnioskowaniu o świadczenie dla noworodka należy wypełnić także formularz online.

Dla pełnoletnich dzieci obowiązują inne formularze, zależne od tego, czy pociecha studiuje, uczy się jeszcze w szkole czy odbywa kształcenie zawodowe. Inne wnioski czekają także na rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Późniejsze zmiany danych rodzice lub inni prawni opiekunowie muszą koniecznie zgłosić w Familienkasse. Te mogą dotyczyć zmiany miejsca zamieszkania, pobierania innych świadczeń na dziecko itp. 

Jakie muszę dostarczyć dokumenty wraz z wnioskiem o Kindergeld?

Najważniejszym wymogiem przy wnioskowaniu o Kindergeld jest numer identyfikacji podatkowej (niem. Steueridentifikationsnummer) wnioskodawcy oraz dziecka. Noworodki otrzymują go najczęściej w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia pocztą.

Jakie inne dokumenty należy przedłożyć, zależne są od wieku dziecka. W przypadku niepełnoletnich pociech urodzonych w Niemczech powinien wystarczyć sam Steueridentifikationsnummer. Z kolei jeśli dziecko przyszło na świat lub żyje za granicą, wymagane jest dostarczenie także aktu urodzenia.

W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami lista jest jeszcze dłuższa.

Kto otrzymuje Kindergeld?

Świadczenie wypłacane jest osobie sprawującej opiekę prawną nad dzieckiem. Może to być rodzic, dziadek, rodzeństwo, czy inny prawny opiekun. W tym celu należy przedłożyć dokument Haushaltsbescheinigung potwierdzający, że dziecko i opiekun mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym. Sieroty oraz dzieci, w przypadku których miejsc pobytu rodzica jest nieznane, mogą zawnioskować o wypłatę Kindergeld bezpośrednio na siebie.

Pod pewnymi warunkami o Kindergeld wnioskować mogą także obywatele Niemiec mieszkający za granicą i obcokrajowcy mieszkający w Niemczech. W przypadku tych drugich obowiązują różne wymogi w zależności od kraju pochodzenia, przynależności do Unii Europejskiej, aktywności zawodowej okresu pobytu w Niemczech itp. Odpowiednie formularze są dostępne w różnych językach.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Lockdown sparaliżował niemiecką gospodarkę, zmuszając wiele zakładów rzemieślniczych do wykonywania pracy w przejściowo niepełnym wymiarze godzin (tzw. Kurzarbeit).

W zależności od liczby zakażeń koronawirusem w danym regionie, dozwolone jest poluzowanie części obostrzeń. Gdzie mieszkańcy Niemiec mogą

Już wielokrotnie na naszych łamach poruszaliśmy temat świadczeń rodzinnych, które nam przysługują, jeżeli pracujemy na terenie RFN. Mowa o

W celu umożliwienia nauki uznanego zawodu wymagającego określonego szkolenia w miejscu pracy lub poza nim Federalny Urząd Pracy wypłaca

Zobacz jeszcze to!