Must-know

Jakich terminów należy przestrzegać przy składaniu zeznania podatkowego w Niemczech?

oświadczenie podatkowe, zeznanie podatkowe, Steuererklärung, Steuererklärung niemcy, aktualności niemcy, Steuererklärung 2024, Steuererklärung 2024 niemcy, niemcy, oświadczenie podatkowe niemcy, oświadczenie podatkowe 2024 niemcy
Zdjęcie: freepik
Wypełnianie oświadczenia podatkowego z pewnością nie należy do ulubionych zajęć. Mimo to należy to zadanie wykonać. Ważne przy tym są także terminy.

Terminy złożenia deklaracji podatku dochodowego (niem. Steuererklärung)

Terminy złożenia oświadczenia podatkowego w Niemczech są zależne od tego, czy podatnik jest zobowiązany do jego złożenia. Nie każdy musi to bowiem robić. Każdy ma jednak taką możliwość. Kiedy złożyć więc Steuererklärung, jeśli nie ma obowiązku jego przedłożenia? W takim przypadku należy wysłać dokument w ciągu 4 lat od zakończenia roku kalendarzowego, za który podatnik się rozlicza.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które są zobowiązane do złożenia oświadczenia podatkowego. Tacy podatnicy muszą wysłać je w ciągu 7 miesięcy od zakończenia roku kalendarzowego, z którego się rozliczają. Steuererklärung za 2024 należy złożyć więc maksymalnie 31 lipca 2025. Termin ten może zostać wydłużony na wniosek podatnika.

Doradcy podatkowi mają więcej czasu

Gdy podatnik korzysta z pomocy doradcy podatkowego, stowarzyszenia pomagającego w rozliczaniu podatku dochodowego (niem. Lohnsteuerhilfeverein) lub innych osób wykonujących zawody związane z doradztwem podatkowym, zasadniczo musi złożyć zeznanie dopiero później. Doradca podatkowy musi najpóźniej złożyć w urzędzie skarbowym zeznania podatkowe za rok 2024 28 lutego 2026 roku.

Wydłużenie terminu złożenia oświadczenia podatkowego wypełnionego przy pomocy doradcy lub stowarzyszenia, możliwe jest tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przykładowo, gdy podatnik nie ze swojej winy, nie jest w stanie dotrzymać terminu. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy podatnik z powodu długiej choroby nie był w stanie dostarczyć doradcy odpowiednich dokumentów.

PAMIĘTAJ! Nie wystarczy wysłać Steuererklärung ostatniego dnia przed upłynięciem terminu. Dokument musi zostać dostarczony, a nie wysłany w przed jego upłynięciem.

Kiedy złożenie zeznania podatkowego jest zbędne?

Oświadczenia podatkowego nie trzeba oddawać zasadniczo, gdy zobowiązany do opodatkowania dochód nie przekroczył podstawowej kwoty wolnej od podatku (niem. Grundfreibetrag). Za rok 2024 wynosi ona 11 784 euro. Jeśli małżonkowie rozliczają się razem, Grundfreibetrag wynosi 23 568 euro.

Zobowiązany do opodatkowania dochód nie jest tym samym co wpływy finansowe (niem. Einnahmen), które pracownik otrzymuje przykładowo od pracodawcy. Od wpływów można odliczyć koszty uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten), jak wydatki operacyjne (niem. Betriebsausgabe), wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben), wydatki na poczet zabezpieczenia emerytalnego (niem. Vorsorgeaufwendungen), tzw. außergewöhnliche Belastungen czy kwoty wolne od podatku z tytułu posiadania dzieci (niem. Kinderfreibetrag). Dopiero po odliczeniu, można określić zobowiązany do opodatkowania dochód.

Poniżej podstawowej kwoty wolnej od podatku pozostają najczęściej osoby, które nie mają zatrudnienia. Do tego zaliczają się dzieci, młodzież i studenci. Jeśli starsze osoby otrzymują tylko ustawową emeryturę, a zobowiązana do opodatkowania część świadczenia nie przekracza Grundfreibetrag, nie muszą oni składać oświadczenia podatkowego.

Pracownicy często nie muszą składać oświadczenia podatkowego

Także osoby, które mają dochód z zatrudnienia (niem. nichtselbständige Arbeit), bardzo często nie muszą składać Steuererklärung. Dochód z tego tytułu mają przede wszystkim osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach i urzędnicy. Powodem braku obowiązku jest zobowiązanie pracodawcy do uiszczania podatku od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuer). 

Jeśli pracownik chce odliczyć jednak Werbungskosten, które przekraczają wysokość tzw. ryczałtu pracowniczego (niem. Arbeitnehmerpauschalbetrag) lub außergewöhnliche Belastungen, może złożyć oświadczenie podatkowe.

Dodatkowe wpływy powyżej 410 euro

Obowiązek złożenia Steuererklärung obowiązuje pracowników, gdy poza dochodami z pracy mają także wpływy, które przekraczają 410 euro.

Progressionseinkünfte

Także wpływy i świadczenia, które podlegają zastrzeżeniu progresji (niem. Progressionsvorbehalt), stwarzają obowiązek złożenia oświadczenia podatkowego. Dotyczy to świadczeń, które są wprawdzie zwolnione z podatku, lecz prowadzą do tego, że na dochód podlegający opodatkowaniu nałożona zostanie wyższa stawka podatkowa. Do tego zalicza się między innymi Kurzarbeitergeld, Insolvenzgeld, zasiłek chorobowy (niem. Krankengeld), zasiłek macierzyński (niem. Mutterschaftsgeld) czy zasiłek rodzicielski (niem. Elterngeld). 

Deklarację podatkową należy złożyć także, gdy podatnik pobierał równocześnie wynagrodzenie od kilku pracodawców. Drugi stosunek zatrudnienia jest w takiej sytuacji opodatkowany według 6 klasy podatkowej.

Co obowiązuje przy korzystaniu z kwot wolnych od podatku (niem. Freibetrag)?

Jeśli pracownik skorzystał z kwoty wolnej od podatku, musi złożyć oświadczenie podatkowe, jeśli jego roczne wynagrodzenie w roku kalendarzowym przekracza 11 604 euro. Z kwoty wolnej od podatku można skorzystać, gdy w roku podatnik regularnie ma koszty uzyskania przychodu, które przekraczają wysokość ryczałtu pracowniczego.

Kiedy małżeństwa muszą złożyć zeznanie podatkowe?

Małżeństwa muszą złożyć oświadczenie podatkowe, jeśli obydwoje pobierają wynagrodzenie i jeden z nich zalicza się do 5 lub 6 klasy podatkowej. To samo obowiązuje, gdy obydwoje należą do 4 klasy podatkowej i wybrali postępowanie faktorowe (niem. Faktorverfahren).

Jeśli małżeństwo zakończy się poprzez śmierć jednego z małżonków lub rozwód, należy złożyć Steuererklärung, jeśli podatnik w tym samym roku ponownie zawrze związek małżeński.

Co zrobić, gdy Finanzamt żąda złożenia deklaracji podatkowej?

Obowiązek złożenia oświadczenia podatkowego ma miejsce także, gdy Finanzamt tego zażąda. Robi to najczęściej, ustalając termin, w którym należy wysłać Steuererklärung.

Takie żądanie może zostać wysłane, jeśli podatnik rozpocznie działalność zarobkową, czy to na własny rachunek, czy u pracodawcy i poda w ankiecie przy rejestracji podatkowej, że przypuszczalne dochody pozostaną poniżej granicy Grundfreibetrag.

Kary za spóźnione dostarczenie zeznania podatkowego

Jeśli podatnik nie zdąży wysłać deklaracji podatkowej w terminie, Finanzamt może nałożyć na niego karę. Jej wysokość wynosi za każdy miesiąc niedostarczenia deklaracji podatku dochodowego 0,25% ustalonego podatku, przynajmniej jednak 25 euro za każdy miesiąc.

Finanzamt sam decyduje o tym, czy nałoży karę, czy nie. Oznacza to, że urząd bierze każdorazowo wszystkie okoliczności pod uwagę. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli Steuererklärung nie zostanie dostarczona w ciągu 14 miesięcy od zakończenia roku kalendarzowego, za który podatnik się rozlicza. W takiej sytuacji Finanzamt zasadniczo musi nałożyć Verspätungszuschlag.

Finanzamt może w celu zmuszenia podatników do złożenia oświadczenia podatkowego nałożyć na nich grzywny w celu przymuszenia. Jej wysokość może wynieść maksymalnie 25 tys. euro. Urząd może także sam oszacować zobowiązane do opodatkowania dochody. To nie anuluje jednak obowiązku złożenia deklaracji podatkowej.

Źródło: merkur

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!