Landy niemieckie, które obecnie prowadzą wypłacanie dodatkowego zasiłku na wychowanie dzieci, to Bawaria (Bayern), Saksonia (Sachsen), Badenia-Wirtembergia (Baden-Württemberg) oraz Turyngia (Türingen). Jak owe świadczenie kształtuje się w poszczególnych landach? Jakich kwot możemy się spodziewać i jakie warunki musimy spełnić? O tym wszystkim piszemy w poniżej.
Bawaria
Landeserziehungsgeld jest wypłacany już od 1989 roku przez Bawarskie Centrum Rodziny i Spraw Społecznych (ZBFS – Zentrum Bayern Familie und Soziales). By otrzymać świadczenie, musimy być zameldowani na terenie Bawarii przynajmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania tego dodatku, można jednak starać się o świadczenie, będąc obywatelem Unii Europejskiej, gdy nasz małżonek ma meldunek na terenie Bawarii. Kolejnym warunkiem otrzymania tego świadczenia jest nasz dochód, który nie powinien przekroczyć 25 tysięcy euro w przypadku małżeństw; jeżeli rodzic samotnie wychowuje dziecko, jego dochód nie powinien przekroczyć 22 tysięcy euro. Wniosek możemy złożyć dopiero po rozpoczęciu dziewiątego miesiąca życia naszej pociechy. Wysokość świadczenia na pierwsze dziecko wynosi 150 euro miesięcznie i jest ono wypłacane przez okres 6 miesięcy; na drugą pociechę możemy otrzymać 200 euro miesięcznie przez 12 miesięcy, a na trzecie dziecko świadczenie to wynosi 300 euro, okres wypłacania to 12 miesięcy.
Saksonia
Ten land też wyszedł naprzeciw rodzicom, którzy wybrali możliwość dłuższego urlopu wychowawczego.Rodzic wnioskujący może pracować, lecz nie więcej niż 30 godzin tygodniowo, a dochód rodziny nie może przekroczyć 17 100 euro w przypadku małżeństw, zaś dla osób samotnie wychowujących dzieci limit przychodów wynosi 14 100 euro. Dodatek wychowawczy wypłacany jest na dziecko w drugim lub w trzecim roku życia. Tak więc są dwa rodzaje systemów wypłacania dodatkowego zasiłku wychowawczego w Saksonii.
Pierwszy z systemów to świadczenia wypłacane w przypadku, gdy składamy wniosek w drugim roku życia naszej pociechy, możemy wtedy otrzymać na pierwsze dziecko zasiłek w wysokości 200 euro przez okres 5 miesięcy, świadczenie to na kolejną pociechę wynosi już 250 euro wypłacane przez 6 miesięcy, na każde kolejne dziecko dodatek wynosi 300 euro miesięcznie, przez okres 7 miesięcy. Druga możliwość to dodatek wychowawczy wypłacany w trzecim roku życia naszego dziecka. Wtedy na pierwsze otrzymujemy tak jak we wcześniejszej opcji 200 euro, ale przez okres aż 9 miesięcy, na drugie otrzymujemy również, tak jak i we wcześniejszej opcji, 250 euro, lecz czas trwania tego zasiłku też jest wydłużony do 9 miesięcy, w przypadku kolejnych dzieci wypłacane nam jest 300 euro przez okres 12 miesięcy
UWAGA!Zasiłek na pierwsze dwoje pociech urodzonych po 1.01.2011 jest pomniejszony na każde dziecko o 50 euro. Co daje nam 150 euro na pierwsze i 200 euro na drugie dziecko.
Baden Württemberg
Mieszkając w tym landzie i chcąc ubiegać się o świadczenie Landeserziehungsgeld, wnioskodawca nie może pracować więcej niż 21 godzin tygodniowo, zaś wysokość przychodów rodziców nie powinna przekraczać 17 760 euro; dla osób samotnie wychowujących dziecko limit ten wynosi 14 700 euro. By można było złożyć wniosek, nasza pociecha musi ukończyć dziesiąty miesiąc życia, przy czym z reguły zasiłek ten przyznawany jest między 13. a 15. miesiącem życia po otrzymanym Elterngeldzie (zasiłku wychowawczym dla nowo narodzonych dzieci). Jeżeli spełnimy te warunki, możemy otrzymać na pierwsze i drugie dziecko zasiłek w wysokości 205 euro miesięcznie. Na kolejne pociechy możemy otrzymać 240 euro. Wszystkie te świadczenia wypłacane są nam przez okres 12 miesięcy.
UWAGA!W trakcie pobierania na dzieci jakichkolwiek dodatkowych świadczeń z racji opieki nad dziećmi nie przysługuje nam świadczenie Landeserziehungsgeld na terenie Badeni-Wirtembergii.
Turyngia
W tym kraju związkowym RFN zasady przyznawania różnią się znacznie od innych landów. Tutaj jednak świadczenie jest wypłacane niezależnie od uzyskiwanych dochodów oraz czasu pracy wnioskującego rodzica. Świadczenie to jest wypłacane jako dodatek do Elterngeldu (zasiłku wychowawczego na nowo narodzone dziecko). Musimy jednak pamiętać żeby nasze dziecko nie przebywało w przedszkolu lub jakiejkolwiek placówce opiekuńczej dłużej niż pięć godzin, gdyż w takim przypadku zasiłek nam nie przysługuje. Tak więc na pierwsze dziecko otrzymamy 150 euro, na drugie – 200 euro. Na trzecią pociechę jesteśmy w stanie dostać 250 euro, zaś w przypadku kolejnych dzieci dodatek wynosi aż 300 euro.
Uwaga!Jeżeli nasze dziecko jest pod opieką przedszkola bądź innej osoby opłacanej przez nas, od świadczenia odejmowana jest kwota 75 euro miesięcznie.
Widząc, jak wielkie korzyści finansowe możemy czerpać z dodatkowych świadczeń rodzinnych, nie bójmy się z nich korzystać, tym bardziej że mają one na celu poprawę jakości życia naszych pociech.