Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mutterschaftsgeld – wszystko co powinieneś wiedzieć

Dziecko w drodze? Warto zainteresować się zasiłkiem macierzyńskim - Mutterschaftsgeld. Przegląd najważniejszych informacji, warunków oraz terminów znajdziesz w naszym artykule.

Kobietom objętym ustawową ochroną w myśl tzw. Mutterschaftsgesetz przysługuje w Niemczech zasiłek macierzyński – Mutterschaftsgeld. Świadczenie wraz z tzw. Arbeitgeberzuschuss ma zastąpić dotychczasowe wynagrodzenie zatrudnionej na czas ciąży i po porodzie. Zasiłek może być wypłacany również w formie chorobowego (Krankengeld) lub w postaci jednorazowej wypłaty pieniędzy, przyznawanych przez Federalny Zakład Ubezpieczeń dla Pracowników (Bụndesversicherungsanstalt).

Zasiłek macierzyński – warunki

Prawo do zasiłku mają kobiety ubezpieczone zgodnie z obowiązkiem ubezpieczenia lub dobrowolnie, pozostające w stosunku zatrudnienia względnie zarejestrowane jako osoby bezrobotne i otrzymujące zasiłek Arbeitslosengeld.

W przypadku prywatnie ubezpieczonych przedsiębiorców pobór zasiłku jest uzależniony od umowy z kasą chorych. Kluczowe jest także wynagrodzenie otrzymywane przez 3 miesiące poprzedzające rozpoczęcie okresu ochronnego. Wnioskodawczyni winna w tym okresie wykazać dochód nie mniejszy niż 390 euro netto.

Przy aprobacie roszczenie do zasiłku przysługuje 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu i rozciąga się po nim do końca okresu ochronnego ciąży (Mutterschaftschutz). Na świadczenie składa się wypłata z kasy chorych (maksymalnie 13 euro/dzień kalendarzowy) oraz dopłaty pracodawcy. Ten jest zobowiązany do wyrównania zasiłku do poziomu odpowiadającemu wynagrodzeniu (netto) przyszłej matki.

W przypadku osób bezrobotnych oraz prywatnie ubezpieczonych, po wcześniejszym uzgodnieniu świadczenie będzie traktowane jako zasiłek chorobowy Krankengeld. Osoby którym nie przysługuje świadczenie z kasy chorych, mogą złożyć odpowiedni wniosek w Federalnym Zakładzie Ubezpieczeń dla Pracowników (Bundesversicherungsamt), który wypłaci z tego tytułu jednorazowo 210 euro. Dotyczy to kobiet w ciąży którym nie przysługuje zasiłek chorobowy czy pracownic, których dochód nie przekroczył wspomnianych 390 euro / miesięcznie.

Formalności i terminy

Zaświadczenie o możliwym terminie porodu można otrzymać nie wcześniej niż w 33 tygodniu ciąży, wystawia je lekarz lub położna. Należy pamiętać, że ubiegając się o zasiłek w momencie składania wniosku zaświadczenie nie może być starsze niż tydzień. Wniosek możesz zatem złożyć najwcześniej 7 tygodni przed prawdopodobną datą porodu.

Zatrudnieni zaświadczenie lekarskie są zobowiązani przedłożyć swojemu pracodawcy a bezrobotni w Urzędzie Pracy. Ponadto trzeba jeszcze wypełnić formularz dostępny przez wybraną kasę chorych, gdzie podaje się wysokość wynagrodzenia bądź zasiłku wraz z datą ostatniego dnia pracy względnie datą końcową poboru świadczenia.

Ubiegając się o zasiłek, formularz wraz z zaświadczeniem lekarskim musi zostać złożony w kasie chorych.

Alternatywnie dokumenty można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń dla Pracowników, w tzw. Mutterschaftsgeldstelle. Na stronie urzędu znajdują się dalsze informacje odnośnie formularzy oraz postępowania.

Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wniosek być może trzeba będzie uzupełnić o dodatkowe dokumenty bądź zaświadczenia. Z tego powodu warto już wcześniej udać się do świadczeniodawcy po wnioski i formularze.

Jeśli poród będzie miał miejsce wcześniej lub później niż oszacowano w zaświadczeniu – przesunięciu ulegnie także termin końcowy poboru świadczenia. Jest on bowiem obliczany na podstawie aktu urodzenia, który należy przedłożyć tuż po jego otrzymaniu.

Wniosek on-line

Zakład Ubezpieczeń daje możliwość złożenia wniosku również drogą elektroniczną. Mimo to zaświadczenie lekarskie oraz dokumenty od pracodawcy należy złożyć w placówce w formie papierowej. Tym samym rozsądniej wybrać opcję papierową i komplet dokumentów dostarczyć osobiście. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!