Zasiłek rodzinny na dziecko, czyli Kindergeld, to płatność wyrównująca podatek (niem. Ausgleichszahlung), która jest powiązana z nieopodatkowanym dodatkiem na dzieci (niem. Kinderfreibetrag). Nie jest to świadczenie socjalne, takie jak nowe podstawowe wsparcie dochodu (Neue Grundsicherung), zasiłek obywatelski (Bürgergeld) lub dodatek na dziecko (Kinderzuschlag). Celem Kindergeld jest zapewnienie dziecku minimum socjalnego i zwolnienie go z podatków.
Kindergeld wypłaca Kasa Świadczeń Rodzinnych Federalnej Agencji Pracy (Familienkasse der Bundesagentur für Arbeit), podobnie jak dodatek na dziecko, czyli Kinderzuschlag.
Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego Kindergeld?
W pierwszej kolejności uprawnieni do pobierania świadczenia Kindergeld są rodzice dziecka. Ale także inni opiekunowie prawni, w tym rodzice adopcyjni, przybrani rodzice, rodzice zastępczy lub dziadkowie mają prawo do pobierania zasiłku na dzieci mieszkające w ich gospodarstwie domowym.
Dalsze wymagania, które musisz spełnić, aby pobierać Kindergeld to:
- miejsce zamieszkania lub
- miejsce zwykłego pobytu lub
- nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech,
Prawo do zasiłku rodzinnego na dzieci w wieku do 18 lat
Poza wymienionymi powyżej, nie ma żadnych innych wymogów uprawniających do zasiłku rodzinnego na niepełnoletnie dzieci. Prawo do niego przysługuje rodzicom, a nie dziecku. Jako rodzic musisz jednak złożyć wniosek, ponieważ Kindergeld nie jest wypłacany automatycznie.
Ważne!
Prawo do zasiłku rodzinnego powstaje wraz z narodzinami dziecka za cały miesiąc narodzin, a nie za pozostałe dni miesiąca, na przykład jeśli dziecko urodziło się w drugiej połowie miesiąca lub ostatniego dnia miesiąca.
Prawo do zasiłku rodzinnego dla pełnoletnich dzieci
Zasadniczo prawo do zasiłku rodzinnego wygasa, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. Jednak dzieci w wieku powyżej 18 lat mogą w dalszym ciągu korzystać z Kindergeld, jeśli spełnione są dodatkowe warunki. Chodzi tu przede wszystkim o edukację szkolną, kształcenie zawodowe lub studia. Prawo do świadczenia wygasa wówczas dopiero w dniu 25. urodzin dziecka, nawet jeśli edukacja nie została jeszcze ukończona. Podobnie jest w przypadku, gdy dziecko jest zarejestrowane w Federalnej Agencji Pracy jako stażysta lub osoba poszukująca pracy.
Prawo do zasiłku rodzinnego dla dzieci niepełnosprawnych
Niepełnosprawne dzieci mogą również ubiegać się o zasiłek rodzinny po ukończeniu 25 roku życia. Będą one otrzymywać Kindergeld niezależnie od wykształcenia i innych wymagań, dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.
Wysokość Kindergeld 2025
Od 1 stycznia 2025 roku zasiłek rodzinny będzie wypłacany w wysokości 255 euro na dziecko miesięcznie. Obejmuje to podwyżkę świadczenia o 5 euro. Ujednolicona kwota będzie wypłacana na wszystkie dzieci. Pierwsze, drugie, trzecie dziecko itp. nie będzie traktowane inaczej niż pozostałe dzieci (tak jak to było wcześniej).
Terminy płatności zasiłku rodzinnego
Nie ma stałej daty wypłaty świadczenia. Terminy płatności zależą od ostatniej cyfry numeru zasiłku rodzinnego (Kindergeldnummer – KG). Numer ten znajdziesz na decyzji o przyznaniu zasiłku rodzinnym, a także na wyciągu z konta, gdy już otrzymujesz Kindergeld.
Ubieganie się o zasiłek rodzinny. Jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać świadczenie, musisz złożyć wniosek o zasiłek rodzinny. Powinno się to zrobić w formie pisemnej na formularzu wniosku udostępnionym przez Federalną Agencję Pracy (Bundesagentur für Arbeit) lub online na stronie internetowej agencji.
Uwaga!
Wniosek o zasiłek rodzinny ma jedynie ograniczoną moc wsteczną!
Oznacza to, że obejmuje on jedynie okres ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Kindergeld czy Kinderfreibetrag?
Wysokość dochodu rodziców decyduje o tym, czy rodzice otrzymują świadczenie Kindergeld, czy też mogą skorzystać z ulgi na dziecko, czyli Kinderfreibetrag (9.540 euro na dziecko rocznie) w swoim rozliczeniu podatkowym.
Urząd skarbowy automatycznie przeprowadza korzystną ocenę w ramach rozliczenia podatku i przedstawia ją w decyzji podatkowej. Sprawdza zatem, czy świadczenie rodzinne albo Kinderfreibetrag jest korzystniejszy dla rodziców. Jeśli korzystniejsza jest druga opcja, urząd skarbowy kompensuje Kindergeld ulgą podatkową (odliczenie tej kwoty od przychodu daje niższy należny podatek dochodowy). Powyżej pewnego poziomu dochodu, ulga podatkowa na dziecko wychodzi korzystniej. Orientacyjnie można przyjąć dochód roczny w wysokości ok. 33 000 euro dla osób samotnych i 66 000 euro dla osób pozostających w związku małżeńskim.