Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe świadczenia w Niemczech: Zasiłek z tytułu opieki nad członkiem rodziny

Wraz z wprowadzeniem zasiłku z tytułu opieki nad członkiem rodziny (Pflegeunterstützungsgeld) niemiecki rząd tworzy lepsze warunki dla pracowników, aby ci w kryzysowych sytuacjach mogli zaopiekować się swoimi członkami rodziny. Odpowiednie uregulowania prawne mają umożliwić lepsze pogodzenie ze sobą rodziny, opieki nad krewnymi oraz pracy zawodowej.

Społeczeństwo niemieckie jest coraz starsze, rośnie więc liczba osób wymagających opieki. Jest to wystarczającym powodem, aby odpowiednio dopasować i rozbudować świadczenia wynikające z ubezpieczenia pielęgnacyjnego. A wraz z nowymi uregulowaniami zawartymi w prawie w celu lepszego pogodzenia ze sobą rodziny, opieki nad krewnymi oraz pracy zawodowej, pracownicy mają uzyskać większą elastyczność, dzięki której będą w stanie pogodzić ze sobą obowiązki zawodowe oraz opiekę nad członkiem rodziny.

Płatna 10-dniowa przerwa w pracy

Również dotychczas pracownicy mieli prawo do 10-dniowego zwolnienia od pracy, jeśli zachodziła nagła sytuacja związana z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Obowiązywało to w stosunku do pracowników opiekujących się członkami najbliższej rodziny (np. dziadkami, rodzicami, teściami, partnerem życiowym, dziećmi etc.), którym należało zapewnić bądź zorganizować krótkoterminową opiekę. Od 1 stycznia 2015 pracownicy w czasie opisanej wyżej 10-dniowej przerwy w pracy otrzymywać będą w miejsce wynagrodzenia nowe świadczenie: zasiłek z tytułu opieki nad członkiem rodziny. W ramach ww. zasiłku ustawowe ubezpieczenie pielęgnacyjne stanowić będzie 90 procent przypadającego pracownikowi wynagrodzenia netto. Poza tym odprowadzane będą odpowiednie składki na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe oraz ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Świadczenia wypłacać będzie kasa pielęgnacyjna, do której należy dana wymagająca opieki osoba.

Sześciomiesięczny okres opieki

Tak jak dotychczas, pracownik ma prawo w pełni lub częściowo zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na okres maksymalnie sześciu miesięcy, aby opiekować się bliskimi krewnymi. Kto skorzysta z tej możliwości, w przyszłości będzie miał również prawo do nieoprocentowanej pożyczki. Pożyczka ta jest wypłacana w miesięcznych ratach i pokrywa połowę „brakującej” pensji netto – w związku ze zredukowanym czasem pracy. Na wniosek zainteresowanego może też być udzielona niższa pożyczka. Wniosek o pożyczkę można złożyć w Federalnym Urzędzie ds. Rodziny i Zadań Społeczno-Obywatelskich (niem. BAFzA). W tej kwestii pracodawca poświadcza zakres zwolnienia z obowiązku pracy, określony w umowie o pracę tygodniowy czas pracy z ostatnich dwunastu miesięcy przed zaistniałą sytuacją oraz zmniejszenie wynagrodzenia z podaniem dokładnej kwoty. Po zakończonym okresie opieki pożyczka spłacana jest w ratach. Dodajmy, że pożyczka ta ma ułatwić zainteresowanym zapewnienie sobie utrzymania w czasie sprawowania opieki. Prawo do zwolnienia z obowiązku pracy nie obowiązuje u pracodawców zatrudniających do 25 osób.

Rezygnacja z pracy zawodowej na okres 24 miesięcy

Od początku 2015 roku istnieje prawo do 24-miesięcznego okresu opieki nad rodziną, podczas którego pracownik sprawujący opiekę nad członkiem rodziny może zredukować swój czas pracy do minimum – czyli 15 godzin tygodniowo. Również w tym wypadku istnieje możliwość uzyskania nieoprocentowanej pożyczki w związku ze zmniejszonym wynagrodzeniem. Prawo do takiego okresu opieki nad rodziną istnieje wyłącznie w zakładach zatrudniających co najmniej 25 osób.

Łączenie świadczeń

Pracownikom przysługuje łącznie maksymalnie 24-miesięczny okres opieki tudzież okres opieki nad rodziną. W zależności od indywidualnej sytuacji życiowej świadczenia te mogą być odpowiednio łączone.

Rozszerzenie kręgu osób uznawanych za krewnych

Wraz z wprowadzeniem ustawy mającej na celu lepsze pogodzenie rodziny, sprawowania opieki oraz pracy zawodowej poszerzone zostało również pojęcie krewnego. Obecnie objęci są nim również przybrani rodzice, szwagierki i szwagrowie oraz osoby żyjące w związkach partnerskich. Nowe uregulowania obowiązują również w stosunku do rodziców i krewnych opiekujących się dziećmi, które nie przebywają w domu, lecz w zewnętrznych ośrodkach lub instytucjach. Opcja częściowego lub całkowitego zredukowania czasu pracy na okres maksymalnie 3 miesięcy istnieje także w przypadku towarzyszenia najciężej chorym krewnym w ich ostatniej fazie życia. Powyższe trzy miesiące zaliczane są do 6-miesięcznego okresu opieki lub do 24-miesięcznego okresu opieki nad rodziną.

Ochrona przed wypowiedzeniem

Z perspektywy pracodawcy należy wiedzieć, że pracownik korzystający z opisanych wyżej świadczeń podlega ustawowej ochronie przed wypowiedzeniem od momentu złożenia wniosku o przerwę w świadczeniu pracy aż do końca okresu opieki. Przedsiębiorstwa mogą jednak również skorzystać z nowych możliwości: w przypadku konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny pracownicy nie muszą całkowicie rezygnować z pracy zawodowej, lecz w dalszym ciągu są do dyspozycji pracodawcy. Dzięki temu fachowa wiedza i kompetencje pozostają w firmie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!