Zacznijmy od tego, że złożenie odwołania jest bezpłatne. Gdyby urząd skarbowy żądał opłaty za tę czynność, podatnicy w trudnej sytuacji finansowej nie mieliby możliwości wnioskowania o powtórną weryfikację w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości. A to z kolei stanowiłoby już sprzeczne z konstytucją nierówne traktowanie. Jeśli zlecisz doradcy podatkowemu złożenie odwołania od błędnie wydanej decyzji podatkowej, musisz oczywiście liczyć się z kosztem honorarium samego doradcy. Najlepiej już na wstępie zapytać go, jakiego rzędu wydatków należy się spodziewać.
Jakie konsekwencje niesie za sobą złożenie odwołania?
Złożenie odwołania od decyzji urzędu skarbowego niesie za sobą różnorodne konsekwencje, których powinieneś być świadomy.
Konsekwencja I: Ponowna weryfikacja deklaracji podatkowej
Jeśli składasz odwołanie od decyzji podatkowej, nie stanie się ona prawomocna. W praktyce oznacza to, że urząd skarbowy całkowicie na nowo zajmie się danym przypadkiem podatkowym. Wszystkie liczby i dane ujęte w zeznaniu podatkowym będą zweryfikowane na nowo, i to nie tylko w odniesieniu do błędu sugerowanego w odwołaniu.
Konsekwencja II: Odwołanie nie oznacza automatycznego odsunięcia płatności w czasie
Mimo złożenia odwołania swojej ważności nie traci zapisany w decyzji podatkowej termin płatności, nawet jeśli dotyczy on błędnie naliczonych podatków. Jeśli więc złożysz odwołanie na tydzień przed przypadającym terminem płatności, zasadniczo najpierw musisz uiścić podatek. Jeżeli nie zapłacisz, za każdy rozpoczęty miesiąc zwłoki urząd skarbowy naliczy odsetki w wysokości 1% kwoty dopłaty podatku. Zasada ta obowiązuje nawet wówczas, gdy Twoje odwołanie jest jak najbardziej zasadne. Od każdej reguły obowiązują jednak wyjątki. Wraz z odwołaniem możesz bowiem złożyć wniosek o tzw. wstrzymanie wykonania aktu administracyjnego (Aussetzung der Vollziehung). Jeśli ustalony wymiar podatku od razu wzbudzi wątpliwości urzędu skarbowego, odstąpi on od konieczności zapłaty podatku w uprzednio wyznaczonym terminie.
Konsekwencja III: Odwołaniem zajmie się wydział ds. rozpoznawania zaskarżeń
Jeśli w ramach odwołania nie będziesz w stanie przekonać referenta urzędu skarbowego, iż decyzja podatkowa jest błędna, Twój przypadek zostanie przekazany do wydziału ds. rozpoznawania zaskarżeń (Rechtsbehelfsstelle). Pracują tam wyspecjalizowani urzędnicy, którzy zajmują się wyłącznie wydawaniem finalnych decyzji w sprawie złożonych odwołań. Taką decyzję można zaskarżyć w ciągu miesiąca od jej wydania jedynie przed właściwym sądem finansowym.
Jakie terminy obowiązują w przypadku odwołań od decyzji podatkowych?
Informacja o terminie na wniesienie środka zaskarżenia jest zapisana drobnym drukiem na końcu Twojej decyzji podatkowej. Odwołanie w urzędzie skarbowym możesz złożyć tylko w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji podatkowej. Jeśli wpłynie ono choćby dzień później, będzie automatycznie nieskuteczne, a wydana wcześniej decyzja podatkowa stanie się prawomocna. W takiej sytuacji odwołanie jest odrzucane bez rozpatrywania właśnie z powodu niedotrzymania terminu. Złożenie odwołania w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji podatkowej początkowo może wydawać się proste. Jednak w praktyce pojawia się tu często wiele wątpliwości i przeszkód. Oto najważniejsze informacje, które pomogą ustalić, czy złożenie odwołania od błędnej decyzji podatkowej jest jeszcze możliwe:
Krok I: Ustalenie terminu otrzymania decyzji podatkowej
Jeśli – co zdarza się najczęściej – otrzymałeś decyzję podatkową za pośrednictwem poczty, za termin jej dostarczenia uznaje się 3 dni po widniejącej na dokumencie dacie wydania. Gdy termin ten wypada w weekend bądź w święto, datą otrzymania decyzji jest kolejny dzień roboczy.
Krok II: Wyliczenie terminu na złożenie odwołania
Termin na złożenie odwołania wynosi miesiąc od opisanej wyżej daty otrzymania decyzji podatkowej. Najpóźniej w ostatni dzień tego miesięcznego okresu musi ono zostać złożone w urzędzie skarbowym. Również tu obowiązuje zasada, zgodnie z którą termin przypadający w weekend bądź święto automatycznie przesuwa się na kolejny dzień roboczy.