Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Podatek Mehrwertsteuer w Niemczech – czym właściwie jest?

podatki

Płacimy go prawie przy każdym zakupie, a mimo to często nie jesteśmy świadomi, czym właściwie jest podatek Mehrwertsteuer w Niemczech. Wyjaśniamy, czym jest i o co w nim chodzi.

Jeśli się bliżej przyjrzeć paragonowi, nie tylko znajduje się na nim kwota, którą trzeba ostatecznie zapłacić. Oprócz ceny brutto zwykle podawana jest również cena netto, a także różnica między cenami, czyli Mehrwertsteuer – kwota podatku od towarów i usług, w skrócie: MwSt.

Odpowiedzi na pytania, na jakiej zasadzie działa ten podatek, za co jest pobierany i dlaczego czasem wynosi 19%, a czasem tylko 7%, znajdują się poniżej.

Czym jest Mehrwertsteuer?

Ogólnie rzecz biorąc, podatek Mehrwertsteuer (w skrócie MwSt) to pewna część ceny sprzedaży produktu lub usługi, która jest płacona organom podatkowym, więc trafia tym samym do państwa. Nazwę podatku należy rozumieć dosłownie: Mehrwertsteuer jest podatkiem od wartości dodanej, którą firmy tworzą, wytwarzając produkty lub oferując usługi.

Firmy nakładają podatek na swoje towary i usługi, a następnie przekazują je konsumentom. Klienci płacą cenę brutto, na którą składa się rzeczywista wartość towaru (cena netto) oraz kwota podatku MwSt.

Nawiasem mówiąc, termin „Mehrwertsteuer” nawet nie istnieje w prawie podatkowym. Prawidłowym określeniem jest „Umsatzsteuer”.

Podatek Mehrwertsteuer obciąża jedynie konsumentów

Ponieważ Mehrwertsteuer w Niemczech jest naliczany tylko odbiorcom końcowym, jest to jeden z tak zwanych podatków konsumenckich. Z kolei dla firm podatek ten jest tylko elementem przejściowym. Sprzedawcy detaliczni mogą odliczyć podatek MwSt, który sami płacą dostawcom, na przykład podatkiem Mehrwertsteuer pobranym od swoich klientów. Nazywa się to odliczeniem podatku obrotowego (niem. Vorsteuerabzug).

W ten sposób nie trzeba dodatkowo naliczać podatku Mehrwertsteuer tym firmom, które dalej przetwarzają produkt, a tym samym dodają wartości w porównaniu z poprzednim etapem przetwarzania. Ponadto cena produktu końcowego nie jest nieproporcjonalnie wysoka, ponieważ podatek MwSt wzrasta tylko w takim stopniu, w jakim odpowiada rzeczywistej wartości dodanej w łańcuchu przetwarzania produktu lub usługi.

Mehrwertsteuer w Niemczech – skąd dwie różne stawki?

Wartość dodana może być różna w przypadku niektórych towarów i usług – przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Oprócz standardowej stawki podatkowej w wysokości 19% istnieje również obniżona stawka podatku MwSt w wysokości 7%. Nie ma to jednak nic wspólnego, z tym że niektóre produkty tworzą mniejszą wartość dodaną niż inne.

Opiera się raczej na założeniu, że podstawowe produkty, takie jak żywność, powinny być dostępne dla wszystkich. W związku z tym niektóre towary należą do grupy produktów podstawowej potrzeby i podlegają tylko opodatkowaniu w wysokości 7%. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.