Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tutaj czeka się najdłużej na decyzję podatkową!

Najwolniejsze urzędy skarbowe w Niemczech. Gdzie trzeba najdłużej czekać na decyzję podatkową?

rozliczenie podatkowe w Niemczech, finanzamt, zwrot podatku
Foto: Pixabay
W zależności od tego, gdzie mieszkasz, może czekać nawet do dwóch miesięcy na decyzję podatkową - a tym samym również na ewentualny zwrot podatku z Niemiec. Nowa analiza przeprowadzona przez Stowarzyszenie Podatników (niem. Bund der Steuerzahler) pokazuje, w których krajach związkowych urzędy skarbowe pracują, a w których działają szybciej i sprawniej.

Na początek dobra wiadomość – niemieckie urzędy skarbowe stały się szybsze i pracują sprawniej niemal w całym kraju. Zmniejszyły się również różnice między poszczególnymi landami.

Według analizy najwolniej w Niemczech pracują Finanzamty w Dolnej Saksonii i Badenii-Wirtembergii. Potrzebują one średnio 54 dni na rozpatrzenie zeznania podatkowego. Urzędnicy w Berlinie pracują natomiast najszybciej: średni czas opracowania zeznania w roku rozliczeniowym 2022 wyniósł 39 dni.

Kto stał się szybszy, kto wolniejszy

Berlińskie urzędy skarbowe były najszybsze już w 2017 roku. Od tego czasu stolica jest liderem pod względem czasu przetwarzania. Znacznie poprawiła się Turyngia: w 2019 roku kraj związkowy potrzebował średnio 62 dni na przetworzenie zeznań podatkowych, w 2023 roku tylko 43 dni – co plasuje go na trzecim miejscu w zestawieniu z innymi landami.

Z drugiej strony, Bawaria była znacznie szybsza. W 2021 roku bawarskie urzędy skarbowe potrzebowały średnio tylko 40 dni na przetworzenie zeznań podatkowych, teraz jest to 48 dni. Podobnie jak w poprzednich latach, Nadrenia Północna-Westfalia nie dostarczyła żadnych porównywalnych danych i dlatego nie została uwzględniona w analizie. Stowarzyszenie Podatników szacuje czas przetwarzania przez urzędy skarbowe NRW na od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

A oto zestawienie jak wygląda czas opracowania w poszczególnych niemieckich landach:

KRAJ ZWIĄZKOWY CZAS PRZETWARZANIA (Zeznania za rok 2022)
Berlin 39 dni
Hamburg 41,8 dnia
Turyngia 43,2 dnia
Nadrenia-Palatynat 44,5 dnia
Saksonia-Anhalt 44,7 dnia
Bawaria 48 dni
Szlezwik-Holsztyn48,2 dnia
Meklemburgia-Pomorze Przednie 50 dni
Hesja 50,8 dni
Kraj Saary51,2 dnia
Saksonia 52 dni
Brandenburgia 52,8 dni
Brema 53,84 dni
Dolna Saksonia 54 dni
Badenia-Wirtembergia 54 dni

Szybciej dzięki automatyzacji

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Podatników, coraz więcej urzędów skarbowych nie przetwarza już zeznań podatkowych ręcznie. Zamiast tego komputery sprawdzają je w pełni automatycznie. Daje to urzędnikom więcej czasu na ręczne sprawdzanie trudniejszych lub niejednoznacznych przypadków.

W Saksonii-Anhalt 27,5% zeznań podatkowych zostało już przetworzonych automatycznie, w Turyngii 24,4%, w Brandenburgii 22,4%, a w Berlinie 22,4%. Badenia-Wirtembergia w tym zestawieniu znajduje się daleko w tyle (17,2%). „Czas rozpatrywania wniosków uległ skróceniu, choć nie we wszystkich krajach związkowych. Ogólnie rzecz biorąc, dobry poziom sprzed kryzysu związanego z koronawirusem nie został jeszcze osiągnięty”. podsumowuje Stowarzyszenie podatników.

Źródło: Bund der Steuerzahler / Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.