Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Tutaj czeka się najdłużej na decyzję podatkową!

Najwolniejsze urzędy skarbowe w Niemczech. Gdzie trzeba najdłużej czekać na decyzję podatkową?

rozliczenie podatkowe w Niemczech, finanzamt, zwrot podatku
Foto: Pixabay
W zależności od tego, gdzie mieszkasz, może czekać nawet do dwóch miesięcy na decyzję podatkową - a tym samym również na ewentualny zwrot podatku z Niemiec. Nowa analiza przeprowadzona przez Stowarzyszenie Podatników (niem. Bund der Steuerzahler) pokazuje, w których krajach związkowych urzędy skarbowe pracują, a w których działają szybciej i sprawniej.

Na początek dobra wiadomość – niemieckie urzędy skarbowe stały się szybsze i pracują sprawniej niemal w całym kraju. Zmniejszyły się również różnice między poszczególnymi landami.

Według analizy najwolniej w Niemczech pracują Finanzamty w Dolnej Saksonii i Badenii-Wirtembergii. Potrzebują one średnio 54 dni na rozpatrzenie zeznania podatkowego. Urzędnicy w Berlinie pracują natomiast najszybciej: średni czas opracowania zeznania w roku rozliczeniowym 2022 wyniósł 39 dni.

Kto stał się szybszy, kto wolniejszy

Berlińskie urzędy skarbowe były najszybsze już w 2017 roku. Od tego czasu stolica jest liderem pod względem czasu przetwarzania. Znacznie poprawiła się Turyngia: w 2019 roku kraj związkowy potrzebował średnio 62 dni na przetworzenie zeznań podatkowych, w 2023 roku tylko 43 dni – co plasuje go na trzecim miejscu w zestawieniu z innymi landami.

Z drugiej strony, Bawaria była znacznie szybsza. W 2021 roku bawarskie urzędy skarbowe potrzebowały średnio tylko 40 dni na przetworzenie zeznań podatkowych, teraz jest to 48 dni. Podobnie jak w poprzednich latach, Nadrenia Północna-Westfalia nie dostarczyła żadnych porównywalnych danych i dlatego nie została uwzględniona w analizie. Stowarzyszenie Podatników szacuje czas przetwarzania przez urzędy skarbowe NRW na od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

A oto zestawienie jak wygląda czas opracowania w poszczególnych niemieckich landach:

KRAJ ZWIĄZKOWY CZAS PRZETWARZANIA (Zeznania za rok 2022)
Berlin 39 dni
Hamburg 41,8 dnia
Turyngia 43,2 dnia
Nadrenia-Palatynat 44,5 dnia
Saksonia-Anhalt 44,7 dnia
Bawaria 48 dni
Szlezwik-Holsztyn48,2 dnia
Meklemburgia-Pomorze Przednie 50 dni
Hesja 50,8 dni
Kraj Saary51,2 dnia
Saksonia 52 dni
Brandenburgia 52,8 dni
Brema 53,84 dni
Dolna Saksonia 54 dni
Badenia-Wirtembergia 54 dni

Szybciej dzięki automatyzacji

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Podatników, coraz więcej urzędów skarbowych nie przetwarza już zeznań podatkowych ręcznie. Zamiast tego komputery sprawdzają je w pełni automatycznie. Daje to urzędnikom więcej czasu na ręczne sprawdzanie trudniejszych lub niejednoznacznych przypadków.

W Saksonii-Anhalt 27,5% zeznań podatkowych zostało już przetworzonych automatycznie, w Turyngii 24,4%, w Brandenburgii 22,4%, a w Berlinie 22,4%. Badenia-Wirtembergia w tym zestawieniu znajduje się daleko w tyle (17,2%). „Czas rozpatrywania wniosków uległ skróceniu, choć nie we wszystkich krajach związkowych. Ogólnie rzecz biorąc, dobry poziom sprzed kryzysu związanego z koronawirusem nie został jeszcze osiągnięty”. podsumowuje Stowarzyszenie podatników.

Źródło: Bund der Steuerzahler / Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Dowód ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego są tak samo ważnymi dokumentami, jak dowód osobisty. To na nich widnieje numer

Uwaga podróżni! Od 1 maja 2023 w Niemczech można zakupić bilet: „49-Euro-Ticket” albo inaczej „Deutschlandticket”. Co trzeba o

Nie każdy pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia akt osobowych. Jednakże ci, którzy je prowadzą, muszą przestrzegać pewnych wymogów prawnych. Ten

W jednym z artykułów zwracaliśmy uwagę, jak ważne jest, aby zakładając firmę w Niemczech, zadbać o to, aby

Zobacz jeszcze to!