Osoby pracujące w Niemczech otrzymują średnio 1027 euro zwrotu podatku. Jednak tylko, jeśli złożą Steuererklärung, czyli oświadczenie podatkowe. Jednak w bieżącym roku ze względu na pandemię sytuacja wygląda nieco inaczej, co jest zauważalne także w deklaracji podatkowej za 2020 rok.
W zeszłym roku prawie 6 mln mieszkańców Niemiec pracowało w kwietniu i maju w formie Kurzarbeit. Zasadniczo nie byliby oni zobowiązani do złożenia oświadczenia podatkowego, jednak ponieważ pobierali Kurzarbeitergeld, teraz muszą to zrobić. W wielu przypadkach będą musieli także nadpłacić podatek.
Czy muszę składać oświadczenie podatkowe?
To zależy. Kto pobiera jedynie wynagrodzenie i nie ma żadnych innych dochodów, zasadniczo nie musi składać Steuererklärung. Obowiązek pojawia się jednak, jeśli poza pensją osoba otrzymywała dochody powyżej 410 euro lub pobierała świadczenia zastępujące wynagrodzenie, jak Arbeitslosengeld, Elterngeld czy Kurzarbeitergeld.
Steuererklärung należy wypełnić także, gdy w zeszłym roku osoba pracowała u więcej niż 1 pracodawcy. Obowiązek ten dotyczy także małżeństw, w których jedna z osób została opodatkowana klasą podatkową V lub VI, lub para wybrała tzw. postępowanie faktorowe (niem. Faktorverfahren).
Osoby wykonujące wolny zawód, osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze i osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą złożyć Einkommenstuererklärung. Także seniorzy mogą zostać objęci obowiązkiem, jednak to zależy od roku przejścia na emeryturę i wysokości świadczenia.
Jak złożyć oświadczenie podatkowe?
Deklarację podatkową można złożyć elektronicznie lub w formie papierowej. Druga opcja wiąże się jednak z kilkoma ograniczeniami. Jest on możliwa tylko dla osób zatrudnionych w Niemczech i seniorów, którzy nie mieli żadnych dochodów jako osoby prowadzące działalność gospodarczą czy gospodarkę rolną lub leśną. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby wykonujące wolny zawód i przedsiębiorcy są zobowiązani do wypełnienia Steuererklärung online.
Skąd wziąć formularze?
Finanzamt akceptuje jedynie urzędowe formularze oświadczenia podatkowego. Te można pobrać z Internetu lub odebrać osobiście w urzędzie. Kto chciałby złożyć Steuererklärung elektronicznie, korzysta z internetowej platformy urzędu.
Do oświadczenia za 2020 rok można dołączyć nowe formularze o otrzymaniu pomocy koronawirusowych oraz o podjętych działaniach energetycznych (dla właścicieli nieruchomości).
Nowe formularze dotyczą także emerytów. Załącznik R został podzielony na 3 dokumenty: Anlage R dotyczy ustawowej i prywatnej emerytury z kraju, Anlage R-AV/bAV dotyczy świadczeń z krajowych umów zabezpieczenia emerytalnego i zakładowego zabezpieczenia emerytalnego, a Anlage R-AUS dotyczy emerytur i świadczeń z zagranicznych ubezpieczeń, umów i zakładowych instytucji zabezpieczenia emerytalnego.
Czy muszę wysłać razem z formularzem rachunki?
Nie. Do Steuererklärung nie trzeba dołączać rachunków i paragonów. Te muszą zostać jednak przechowane i dostarczone, gdy Finanzamt o nie poprosi.
WAŻNE! Kto przeprowadzi w swojej nieruchomości termomodernizację i wpisze to w oświadczeniu podatkowym, musi dołączyć do niego zaświadczenie firmy specjalistycznej i doradcy ds. energii.
Do kiedy mam czas?
Kto składa Steuererklärung dobrowolnie, ma zasadniczo 4 lata czasu na jego złożenie. Oznacza to, ze w 2021 roku można złożyć jeszcze deklarację podatkową za 2017 rok.
Jeśli Steuererklärung jest obowiązkowe, należy złożyć odpowiednie dokumenty najpóźniej do 31 lipca. Ponieważ w 2021 roku data ta przypada na sobotę, termin został przesunięty do 2 sierpnia. Kto nie zdąży do tego czasu tego zrobić, może zawnioskować o wydłużenie terminu.
Jeśli przy wypełnianiu Steuererklärung pomaga doradca podatkowy lub stowarzyszenie, termin złożenia kończy się w lutym 2022 roku.