Od 2008 roku każdy obywatel Niemiec posiada tzw. Steuer ID czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Od tego czasu mieszkańcy jednak mało kiedy z niego korzystali. Sytuacja jednak uległa zmianie, gdyż bez niego nie otrzymasz np. zasiłku Kindergeld. Jako klient banku powinieneś również zadbać, by ten był w jego posiadaniu. Dlaczego? Już wyjaśniamy!
Jeśli bank nie otrzyma jedenastocyfrowego identyfikatora przed końcem roku, swoją ważność straci wniosek o zwolnienie z podatku od odsetek i dywidend na 2016 rok i od 1 stycznia od każdego centa będziesz musiał odprowadzić opłatę.
Oczywiście numer można dostarczyć także w późniejszym terminie, jednak wtedy zwolnienie z opłat wchodzi w życie z momentem przedłożenia Steuer ID i co za tym idzie, nie ma mocy wstecznej. Banki nie mogą bowiem zwrócić już odprowadzonego podatku od dochodów kapitałowych. Zwrot można otrzymać tylko poprzez wpisanie podatku do rocznego zeznania podatkowego (Jahressteuererklärung).
Co ciekawe, jako klient banku jesteś zobowiązany do podania numeru już od 2011 roku, jednak dopiero wraz z początkiem przyszłego roku, kończy się okres przejściowy. Jeśli więc spodziewasz się wpływu na rachunek już w styczniu z tytułu np. dywidendy za posiadane akcje Siemensa – numer w zależności od banku musisz dostarczyć do połowy lub końca grudnia. Jeśli posiadasz wraz z małżonką lub małżonkiem wspólne konto – należy dostarczyć oba numery Steuer ID
Niektóre banki zapowiedziały już, że będą wysyłać pisemne przypomnienia o konieczności dostarczenia numeru.