Zastanawiasz się, czy aby na pewno dobrze wypełniłeś swoje zeznanie podatkowe w Niemczech? Co, jeśli zawiera ono błędy? Przygotuj się na to, że niemiecki fiskus naliczy Ci wyższy wymiar podatku. Jeśli zatem przypadkowo wpisałeś zbyt duży dochód, to w rezultacie będziesz musiał zapłacić więcej podatku.
Niemieckie prawo podatkowe zostawia Ci jednak otwartą furtkę do skorygowania swoich błędów. Nawet w sytuacji, w której decyzja podatkowa już została wydana. Niemiecki Steuerbescheid może zostać unieważniony lub zmieniony, jeśli tylko podatnik popełnił błąd przy obliczeniach lub wpisywaniu danych. W związku z tym Finanzamt otrzymał niepoprawne dane stanowiące podstawę do wydania decyzji. Jednak nie w każdym przypadku błąd i wynikający z tego zawyżony wymiar podatku może zostać skorygowany.
Steuererklärung z błędami, a interpretacja prawa przez sądy
Z punktu widzenia prawa sytuacja nie jest jednoznaczna, co pokazał wyrok wydany przez Sąd Finansowy w Dolnej Saksonii. Sprawa, która trafiła na wokandę, dotyczyła pary, która wspólnie rozliczyła się z podatku. W swoim zeznaniu ujęła m.in. dochody z najmu i dzierżawy. Błąd polegał na tym, że dane zostały przejęte z poprzedniego zeznania automatycznie, a para nie zauważyła błędu. Z tego powodu fiskus naliczył wyższy wymiar podatku.
Po otrzymaniu decyzji podatkowej para złożyła odwołanie celem korekty, ale Finanzamt nie przychylił się do tego wniosku. Sprawa trafiła więc do Sądu Finansowego, który również oddalił odwołanie. Pytanie brzmi dlaczego?
Niemiecki ustawodawca jako niepoprawnie wprowadzone dane uznaje w szczególności błędy ortograficzne, przejęzyczenia i omyłki słowne lub błędy w obliczeniach. Zdaniem sędziego orzekającego w wyżej wymienionej sprawie, błędy wynikające z przejmowania danych z poprzednich lat oraz wprowadzania elektronicznego zeznania podatkowego nie są wyraźnie ujęte w tekście ustawy.
Czy można skorygować zeznanie podatkowe w Niemczech? Tak!
Czy gra jest zatem warta świeczki? Oczywiście! Pod warunkiem że popełniony błąd to zgodnie z prawem błąd ortograficzny, przejęzyczenie czy omyłka słowna albo błąd w obliczeniach powodujący naliczenie wyższego podatku. W takich przypadkach warto złożyć wniosek o korektę i ponowne naliczenie wymiaru podatku. Tym razem na bazie poprawnych danych.