Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Fake work. Co grozi za udawanie pracy w Szwajcarii?

mężczyzna śpiący przy otwartym laptopie

W przypadku „Fake work” pracownicy jedynie udają, że pracują z domu, w ramach wykonywania home office. To udawanie może jednak mieć również konsekwencje prawne.

”Fake work” stanowi obecnie poważny problem dla szwajcarskich firm. Pracownik udaje, że pracuje z domu, wykonując inną pracę, przez co zaniedbuje swoje obowiązki, za które nomen omen pobiera przecież wynagrodzenie. 

Problem zdaje się narastać w alpejskim kraju, o czym rozpisują się największe portale informacyjne. Co jednak w tej kwestii mówi prawo?

Co grozi, jeśli udaje się pracę?

Zdaniem prawników, w takich przypadkach pracodawca upomina pracownika na piśmie i wzywa do wywiązania się z obowiązków służbowych. Jeśli taka sytuacja się powtórzy, pracownikowi grożą drastyczne środki, łącznie ze zwolnieniem bez wypowiedzenia.

Udawana praca, a przepisy szwajcarskiego prawa pracy

Pracownicy, którzy udają, że pracują z domu, ale w rzeczywistości wykonują inną pracę, naruszają umowny obowiązek świadczenia pracy, a także obowiązek lojalności. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie jest przepracowany, „cały” dzień pracy, ale jest jako taki „zapisywany”, a co za tym idzie rozliczany. 

Oczywiście jeśli jako osoba zatrudniona pracujesz z domu masz nawet prawny obowiązek zrobienia sobie przerwy. Innymi słowy, jeśli w tym czasie przykładowo pójdziesz szybko nastawić pranie, nie musisz się martwić o swoją pracę.

Czy pracodawca może monitorować pracownika?

Systematyczne monitorowanie pracowników, np. za pomocą oprogramowania monitorującego, jest niedozwolone. Pracodawca oczywiście może sprawdzić, czy pracownik jest obecny, na przykład dzwoniąc lub wysyłając wiadomości. 

Ostatecznie niezbędny jest pewien poziom zaufania na linii pracodawca-pracownik. To, co jest dopuszczalne w danym przypadku, zależy od wielu szczegółów, w szczególności od warunków porozumienia między obiema stronami. W przypadku wątpliwości odnośnie tego, co możesz, a czego nie możesz robić korzystając z tzw. home office w Szwajcarii lepiej dopytaj przełożonego lub właściwa osobę w dziale kadr.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.