Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wypowiedzenie umowy najmu w Szwajcarii

„Adieu właścicielu!” – prędzej czy później większość z nas zmienia mieszkanie wypowiadając umowę najmu. Warto pamiętać o formalnościach i zapoznać się z obowiązującym prawem. Kilka ważnych informacji na ten temat.

Na początek ważna informacja – nie musisz uzasadniać swojego wypowiedzenia. Wystarczy krótkie i treściwe powiadomienie. Jednakże uzasadnienia może zażądać osoba wynajmująca – wtedy jesteś zobowiązany do wyjaśnienia swojej decyzji.

Terminy

Chcesz wypowiedzieć umowę najmu swojego mieszkania lub pomieszczenia służbowego? Pamiętaj o ustawowych terminach wypowiedzenia! Jako termin wypowiedzenia określa się dzień w którym ma zostać zakończony stosunek najmu lokalu. Okres wypowiedzenia to z kolei czas od wręczenia wypowiedzenia do terminu wypowiedzenia. Jeśli termin wypowiedzenia i okres wypowiedzenia nie zostaną dotrzymane – wypowiedzenie z danym dniem nie wejdzie w życie lecz zacznie obowiązywać z kolejnym ustawowym bądź umownym terminem.

Przed wypowiedzeniem powinieneś każdorazowo rzucić okiem na umowę najmu. Zwłaszcza, że zarówno najemcy jak i wynajmujący mogą zgodnie z obowiązującym prawem dowolnie określić termin wypowiedzenia. Jeśli umowa nie reguluje terminów, obowiązują te przyjęte w danym regionie względnie kantonie (dane można znaleźć na stronie: (www.mieterverband.ch). W przypadku gdy taki termin i tam nie zostanie określony, obowiązuje zwykły, trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W przypadku pojedynczych, umeblowanych pokoi będzie to miesiąc.

Przykład: Jeśli umowa najmu mieszkania zaczyna obowiązywać wraz z 1. lutego, może zostać wypowiedziana wraz z 30. kwietnia, 31. lipca, 31. października lub 31. stycznia.

Okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia w większości przypadków jest zawarty w umowie najmu. Ustalenia wynikające z umowy nie powinny być jednak krótsze niż:

  • 3 miesiące dla nieumeblowane/umeblowane mieszkania i nieumeblowane pojedyncze pokoje,
  • 6 miesięcy dla pomieszczeń służbowych,
  • dwa tygodnie dla umeblowanych pojedynczych pokoi.

Przedłużenie powyższych okresów na podstawie umowy jest możliwe. Wykluczone jest natomiast ich skrócenie.

Kiedy wypowiedzenie powinno trafić do wynajmującego?

Zasadniczo dokument powinien zostać odebrany przez wynajmującego najpóźniej ostatniego dnia, poprzedzającego rozpoczęcie okresu wypowiedzenia o rozsądnej porze (np. podczas godzin pracy zarządcy). Z tego wynika, że datą decydującą nie jest data stempla pocztowego a dzień w którym dokument został odebrany przez wynajmującego. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie w umowie najmu zawarto zapis mówiący o tym, że wyznacznikiem jest data z stempla pocztowego.

Wskazówka: Chcąc być pewnym, że wypowiedzenie trafi na czas do wynajmującego, powinieneś je wysłać listem poleconym co najmniej na trzy dni robocze przed rozpoczęciem okresu wypowiedzenia.

Dom rodzinny (Familienwohnung ) – przypadek specjalny

Jako dom rodzinny funkcjonuje w Szwajcarii mieszkanie zamieszkiwane przez małżeństwo z lub bez dziecka. W tym przypadku wypowiedzenie musi zostać podpisane przez oboje małżonków, nawet gdy umowę najmu podpisywało tylko jedno z nich. Innymi słowy jeden z małżonków może wypowiedzieć umowę tylko za zgodą drugiego.

Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy przez najemcę jest definitywne. Może ono zostać cofnięte tylko za zgodą wynajmującego. Pamiętaj – zgoda powinna ona mieć charakter pisemny. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.