Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Uwaga na mandaty

Szwajcaria: Jak prawidłowo parkować w niebieskiej strefie, czyli blaue Zone?

parkowanie w szwajcarii, jak parkować, niebieska strefa, blaue zone, szwajcaria

Zaparkowałeś samochód, umieściłeś niebieską tarczę parkingową (niem. Parkscheibe) na desce rozdzielczej i gotowe. Twój samochód stoi w strefie (tzw. blaue Zone). To, co wydaje się proste, wcale takim nie jest. Poniżej wskazówki, jak uniknąć mandatów za złe parkowanie w Szwajcarii.

Niebieskie miejsce parkingowe oznacza, że od poniedziałku do soboty możesz tam zaparkować swój samochód na 1 godzinę (od 8:00 do 18:00). W tym celu umieść tarczę parkingową (niem. Parkscheibe) z ustawioną godziną przyjazdu na desce rozdzielczej. Po godzinie musisz punktualnie wrócić i odjechać.

Przyjeżdżając o odpowiedniej porze, możesz zyskać kilka minut dłuższego postoju. Godzina przyjazdu musi być zawsze ustawiona na tarczy parkingowej. Może to jednak być następna pełna godzina lub pół godziny. Więc jeśli przyjedziesz o 9:01, można ustawić 9:30 jako godzinę przyjazdu i parkować do 10:30.

Za co grożą kary?

W niebieskiej strefie czyha na Ciebie kilka pułapek. Możesz zostać ukaranym grzywną z następujących powodów:

  • W przypadku przekroczenia czasu postoju może to być mandat od 40 do 100 CHF, w zależności od tego, o ile czas został przekroczony.
  • Niezbyt dobrze widoczna tarcza parkingowa? To może Cię kosztować 40 CHF.
  • Jeśli wpiszesz nieprawidłowy czas parkowania lub zmienisz godzinę w trakcie jego trwania za szybą może czekać mandat na 40 CHF.
  • Jeśli po upływie godziny przeparkujesz samochód na inne miejsce parkingowe w niebieskiej strefie: 40 CHF. Dotyczy to również całej ulicy oznaczonej jako niebieska strefa. Powinieneś opuścić strefę i wjechać do niej z powrotem, by móc ponownie zaparkować pojazd.
  • Jeśli samochód nie jest prawidłowo zaparkowany – w zależności od sytuacji może to być bardzo kosztowne!
  • Jeśli tarcza parkingowa nie jest zgodna z przepisami.

Czarny, biały, niebieski

Wygląd tarczy parkingowej jest dokładnie określony: musi mieć co najmniej 11 centymetrów szerokości i 15 centymetrów wysokości. Podstawowym kolorem jest niebieski, natomiast znaki, strzałka wskazująca czas oraz litera „P” muszą być białe. Numery na tarczy obrotowej muszą być czarne na białym tle. Reklamy i inne informacje są dozwolone tylko z tyłu.

Wyjątek

Co do zasady można parkować bez ograniczeń na niebieskich miejscach poza godzinami podanymi na początku. Czyli: w niedziele i święta oraz w nocy od 18:00 do 8:00. Czasy te mogą zostać jednak ograniczone przez tablicę z wytycznymi i aktualnościami. Trzeba uważać i się z nią zapoznać, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci mandatów pod wycieraczkami.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 2 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.