Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: O ile może wzrosnąć czynsz?

Właściciel decyduje się na remont, a najemcę czeka wyższy czynsz. O ile mogą wzrośnąć wydatki? Sprawdzamy.

Weźmy pod lupę natępujący przypadek – właściciel mieszkania, które wynajmujesz, chce wyremontować kuchnię i łazienkę. Żadne pomieszczenie nie było remontowane od czasu jego wybudowania w 1980 roku. O ile może wzrosnąć czynsz?

Podwyżka czynszu (Mietzinserhöhung) uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju przedsięwziętych prac, ich kosztów, czasu, po którym ich efekty będą zdatne do użytku, jak również kosztów eksploatacji przypadających na ten okres. Nie bez znaczenia jest czy chodzi o remont mieszkania czy tylko o renowację niektórych jego elementów.

Czynsz może powędrować w górę, jeżeli w wyniku prac remontowych najemca zyska większy komfort – czyli np. zostanie zakupiona większa lodówka, okna lepszej jakości, a wykładzinę zastąpi parkiet.

Kiedy jednak właściciel planuje przeprowadzić tylko naprawę lub wymienić sprzęt na nowy podobnej jakości, chodzi o prace służące utrzymaniu mieszkania w odpowiednim stanie. Ich koszty nie mają wtedy wpływu na wysokość czynszu.

Sąd Federalny traktuje remont kuchni i łazienki jako remont całkowity, który uprawnia właściciela do podniesienia wysokości czynszu. O ile dokładnie, zależy od dokładnych kosztów remontu. W naszym konkretnym przypadku, właściciel może przenieść zgodnie z prawem od 50 do 70 procent kosztów na najemcę.

Jeżeli jednak, podobnie jak w analizowanym przypadku, właściciel długo zwlekał z remontem mieszkania, udział najemcy nie powinien być większy niż 50 procent. Koszty zostają doliczone do czynszu z uwzględnieniem oprocentowania, które wynosi obecnie 1,75 procent, oraz czasu użyteczności wyremontowanych lub wymienionych elementów.

Istnieje możliwość sprawdzenia czy czynsz został podwyższony o właściwą kwotę. Służą do tego zamieszczone w sieci kalkulatory – jednak obliczenia są bardzo skomplikowane, dlatego lepiej udać się do Związku Najemców (Mieterinnen- und Mieterverband) lub organu arbitrażowego i poprosić o fachową pomoc.

Kiedy okaże się, że coś jest nie w porządku, możesz zgłosić sprawę w ciągu 30 dni od otrzymania informacji o podwyżce czynszu w organie arbitrażowym. Pismo muszą podpisać wszystkie osoby wymienione w umowie najmu. Należy dołączyć również kserokopię dotychczasowej umowy najmu oraz dowody poprzednich zmian wysokości czynszu łącznie z tą najnowszą.

Kiedy termin 30 dni minie, nie możesz już nic zrobić nawet jeżeli okaże się, że podwyżka została naliczona błędnie. Warto zatem zaczerpnąć informacji w Związku Najemców.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.