Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Umowa najmu – co warto wiedzieć?

Rzadko zdarza się, że przyjeżdżając na stałe do Szwajcarii mamy możliwość od razu kupić dom lub mieszkanie. W większości przypadków pobyt zaczyna się od znalezienia i najęcia mieszkania. Prawo, na podstawie którego tworzy się umowy najmu reguluje prawa i obowiązki wynajmujących i najemców. Podpisując umowę najmu jednocześnie zobowiązujemy się do ich przestrzegania.

Dowolność formy


Prawo nie wymaga żeby umowa najmu miała jakąś określoną formę. Co więcej, nie wyklucza zawarcia jej wyłącznie ustnie. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywana jest standardowa forma umowy najmu, czyli forma pisemna. Wydaje się oczywiste, że właśnie taki sposób zawarcia umowy najmu daje najlepsze zabezpieczenie nie tylko wynajmującemu ale także najemcy.

Umowa – co musi zawierać?

 

O ile tak jak w większości umów pole do formowania wzajemnych praw i obowiązków jest dość szerokie, o tyle bez problemu można wskazać jakie główne elementy umowa taka powinna zawierać:

 

  • Strony umowy: Niezbędne jest precyzyjne określenie tożsamości właściciela i najemcy. Wyłącznie osoba, której dane znajdują się w umowie i która ją podpisała będzie mogła korzystać z wszystkich praw z niej wynikających oraz być zobowiązana do wywiązywania się z nałożonych na nią umową obowiązków.

  • Przedmiot umowy: Konieczne jest dokładne wskazanie jaka nieruchomość jest przedmiotem umowy, z dokładnym wskazaniem jej położenia i pomieszczeń wchodzących w jej skład (np. strych lub piwnica).

  • Czas najmu: Umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Większość umów nie określa końca najmu. W takim przypadku stronom przysługuje jej wypowiedzenie, którego zasady i terminy również powinny być określone w umowie.

  • Czynsz i opłaty: W umowie określa się wysokość miesięcznego czynszu i opłaty dodatkowe (np. internet, media itp.), które mają być pokrywane przez najemcę. Jeśli dodatkowe opłaty nie są wymienione w umowie, można założyć, że są wliczone w czynsz.

  • Obowiązek zapłaty kaucji oraz jej wysokość muszą być zawarte w treści umowy. Służy ona jako zabezpieczenie właściciela na wypadek ewentualnych zniszczeń i jeśli nie została wykorzystana to zwraca się ją najemcy wraz z końcem umowy. W przypadku lokali mieszkalnych kaucja wynosi maksymalnie trzykrotność miesięcznego czynszu.  Zgoda na podnajem mieszkania musi być również wyrażona w umowie najmu.

 

Ważne!

Zamiast płacić kaucję można zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia, które pokryje ewentualne szkody. Jej roczny koszt to ok. 150-250 CHF. 
W większości przypadków właściciel wymaga ubezpieczenia od Odpowiedzialności cywilnej, które pokrywa szkody jakie mogą być wyrządzone w  mieszkaniu przez osobę je wynajmującą. 


 

O autorze

Maciej Jasiczak

Maciej Jasiczak

Ekspert w sprawach finansów i ubezpieczeń w Szwajcarii
Magister Ekonomii na Uniwersytecie w Neuchatel
Broker i doradca w takich dziedzinach jak:

 – Ubezpieczenia zdrowotne
 – Ubezpieczenia na życie
 – Trzeci filar
 – Ubezpieczenia rzeczowe(OC, auto, mieszkanie,prawne)
 – Finansowanie zakupu nieruchomości
 – Ubezpieczenia dla firm

Kontakt: 079 319 68 03 
mail : maciej.jasiczak@swisslife-select.ch

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.