Temat przyjazności urzędów "wałkowany" jest od dawna. Teraz pracy niemieckich skarbówek bacznie przyglądają się podatnicy. Wszystko to za sprawą ankiet, które zostały przeprowadzone przez Akademische Arbeitsgemeinschaft ( prowadzi m.in. portal www.steuertips.de) wśród obywateli, odnośnie ich zadowolenia z pracy urzędów skarbowych. Celem ankiety jest wybranie najbardziej przyjaznego urzędu skarbowego Niemiec. Ale nie tylko to: wyniki ankiety pozwoliły zbadać, jak niektóre urzędy działają. W niektórych przypadkach można było zaobserwować pozytywne zmiany – urzędy coraz bardziej orientują się w stronę petenta. Dlatego też istnieje nadzieja, że urząd nie będzie kojarzył się tylko ze złem koniecznym.
Poniżej wspomniany ranking.
Nadrenia Palatynat (Rheinland-Pflaz) oraz Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) to kraje związkowe, które kojarzą się z pomocnymi i miłymi urzędnikami
Na szczycie listy najbardziej przyjaznych urzędów uplasował się urząd skarobwy Bitburg w Nadrenii Palatynacie. Drugie miejsce zajął urząd w Konstanz, a tuż po nim US Idar-Oberstein. Najbardziej wysunięty na północ urząd na liście „przyjaznych” znajduje się w Eckernförde (miejsce 18), na wschodzie najlepiej jest w Görlitz (miejsce 19), na zachodzie natomiast w Borken (Nadrenia – Północna Westfalia – miejsce 12 w rankingu).
W zeszłym roku na pierwszym miejscu uplasowało się miasto Wismar w Meklenburgii – Pomorzu Wschodnim, na drugim Bad Kreuznach w Nadrenii-Palatynacie.
Fakt, że szczytową pozycję zajmuje miasto Nadrenii – Palatynatu nie dziwi szczególnie, ponieważ w pierwszej dwudziestce rankingu aż 7 miast znajduje się w Nadrenii – Palatynacie. Fakt, iż urzędy te zostały ocenione tak wysoko jest głównie zasługą podejścia urzędników do pracy, a przede wszystkim ich podejścia do klienta. Informacje te zostały także poparte wynikiem wspomnianej już ankiety.
Ankietowani mogli od maja do grudnia oceniać urząd w skali od 1 do 5 (pod który podlegają) pod względem uprzejmości, szybkości działania oraz dostępności. W Niemczech są 572 urzędy skarbowe, ale pod uwagę brane były tylko te, które oceniano przynajmniej 15 razy. Najlepsze trzy urzędy otrzymają dyplomy.
Berlińskie urzędy najmniej lubiane
Wracając do Nadrenii – Palatynatu: urzędy skarbowe w tym kraju związkowym nie są „gwiazdami jednego sezonu”. Odkąd po raz pierwszy w 2012 została przeprowadzona podobna ankieta, niezmiennie od 3 lat w pierwszej dziesiątce można znaleźć aż 5 urzędów z wymienionego wyżej kraju związkowego – a w poprzednim roku było ich nawet 6!
Portal analizując wyniki ankiety nie utworzył tylko rankingu najlepszych miast, ale także listę „najlepszych” krajów związkowych jeżeli chodzi o ich urzędy. Tutaj Nadrenia – Palatynat nie jest liderem, tak jak w tamtym roku, tylko musi się zadowolić drugim miejscem. Na szczycie listy jest Meklemburgia – Pomorze Przednie.
Najgorszy urząd pozostanie anonimowy
Niewiele zmieniło się na dole rankingu – tak jak w roku poprzednim otwiera go Berlin. Podsumowując można stwierdzić, że urzędy w stolicy cieszą się najmniejsza sympatią i to kolejny rok z rzędu. Przed rokiem Berlin uplasował się na 15 miejscu, ale tylko ze względu na to, iż z „wyścigu” odpadła Brema, ponieważ zostało oddanych zbyt mało głosów. W tym roku Brema jest znowu „w grze” i zajęła miejsce 15.
Fakt, że Berlin jako kraj związkowy w ogóle ma mało przychylne urzędy, nie oznacza koniecznie, iż najgorszy z najgorszych urzędów znajduje się właśnie tam. Jednak aby nie pogrążać przegranego informacja ta zostanie tajemnicą – lepiej motywować pozytywnymi przykładami, tak aby ci, którzy wypadli gorzej poczuli ducha walki i postarali się coś zmienić, aby podnieść się w klasyfikacji.
Uprzejmość wygrywa – także po stronie obywatela
Analiza ankiety wykazała, iż przeciętna wartość, którą oceniono urzędy wynosi 4/5 – czyli wynik jest ogólnie pozytywny. W kategorii „przyjazność” niektóre urzędy otrzymały nawet maksymalną ilość punktów – np. w Frankenthal, Balingen albo Neubrandenburg.
Zatem ogólna sytuacja w niemieckich urzędach skarbowych nie jest najgorsza, albo bynajmniej zmierza ku poprawie. Kierunek, który został obrany – czyli dostępność i przychylność w stosunku do klienta – jest najbardziej właściwy. A klienci go doceniają. Według ankietowanych widać, że diabeł nie zawsze taki straszny, jak go malują. A jakie są Państwa refleksje na temat współpracy z niemieckimi Urzędami Skarbowymi?
Na podstawie www.welt.de oraz www.steuertips.de