Abstrahując od politycznych sprzeczek i zawirowań, okazuje się, że cena usług kas chorych wcale nie stoi na pierwszym miejscu. Zdecydowanie więcej uwagi klienci poświęcają ofercie medycznej. Takie spostrzeżenia prezentuje aktualny „WIDOmonitor”, który przyjrzał się reakcjom na różne stawki składek, jak i gotowość zmiany kasy chorych. Inicjatorem badania był Instytut Naukowy AOK. Prócz pieniędzy, ubezpieczeni dużo uwagi poświęcili przede wszystkim na sposób załatwiania spraw oraz kompetencje pracowników.
Powstaje zatem pytanie, które kasy chorych oferują ubezpieczonym naprawdę dobry pakiet opieki zdrowotnej i jednocześnie mają takie zaplecze finansowe, że nie pozwalają, aby podwyżki w branży medycznej odbijały się bezpośrednio na klientach?
W tym celu Focus-Money razem z DFSI przeprowadził największy test kas chorych. Na pierwszym miejscu rankingu znajdziemy Techniker Krankenkasse, która po raz kolejny zapunktowała wysokim poziomem opieki medycznej. Na miejscu drugim uplasowała się ogólnopaństwowa kasa chorych HEK, a na trzecim – regionalna IKK Südwest. Kto preferuje kasy chorych bez filii, powinien zwrócić uwagę na Securvitę.
Jak zmienić kasę chorych?
Dobrze wiedzieć: Jeżeli kasa chorych podwyższy składki dodatkowe, ubezpieczeni przez czas krótszy niż 18 miesięcy, mogą z niej zrezygnować. Prawo wyjątkowej rezygnacji obejmuje dwa miesiące od ogłoszenia podwyżek składek. Dla przykładu: Składki dodatkowe podwyższono z początkiem marca 2016. Rezygnację należy przedłożyć kasie chorych do końca kwietnia, natomiast w czerwcu zmiana kasy chorych będzie już ukończona. Osoby ubezpieczone w kasie chorych przez więcej niż 18 miesięcy mogą zmienić kasę chorych w dowolnym momencie.