Dla przeciętnego mieszkańca Niemiec Panama mieści się w urzędzie skarbowym. Prawidłowo wypełniana deklaracja podatkowa (Steuererklärung) może przynieść mu setki, a nawet tysiące euro oszczędności – bez łamania prawa i ze spokojnym sumieniem. Poza tym taka opcja wspiera finansowo nauczycieli, funkcjonariuszy policji, strażaków oraz linie kolejowe. Jak zatem postąpić właściwie?
-
Złóż możliwie jak najprędzej deklarację podatkową za ubiegły rok. Pieniądze, które z niej otrzymasz, należą do Ciebie – państwu udzielasz tylko darmowego kredytu. Pamiętaj jednak, że nie musisz tego robić.
-
Jeżeli orientujesz się dobrze w podatkach, możesz skorzystać z bezpłatnej elektronicznej deklaracji podatkowej Elster. Elster jest proponowana również przez urząd skarbowy, należy jednak pamiętać, że dokładnie wskazówki, jak zaoszczędzić pieniądze, przekaże Ci dopiero płatne oprogramowanie do wypełniania podatku.
-
Jeżeli jednak jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane, jako pracownik możesz wstąpić do Związku Pomocy Podatkowej (Lohnsteuerhilfeverein). Będziesz musiał opłacić roczną składkę członkowską, ale za to z wszystkimi trudnościami pomogą Ci eksperci.
-
Zbieraj systematycznie wszystkie potwierdzenia płatności czyli paragony i rachunki związane z Twoim zawodem – koszty uzyskiwania przychodu mogą sporo Cię odciążyć (Werbungskosten), o ile przekraczają 1 000 euro. Jeżeli codziennie dojeżdżasz do pracy przynajmniej 15 kilometrów, to już przekraczasz tę kwotę. Wtedy liczy się każdy zakupiony przez Ciebie poradnik, każda subskrypcja czasopisma branżowego, każdy długopis, jak również każde odbyte szkolenie.
-
Emeryci również mogą sporo odliczyć od podatku. Po podwyżce emerytur jest to szczególnie ważne, ponieważ 70 000 emerytowanych mieszkańców Niemiec zostało opodatkowanych. A więc także tej grupie opłaca zbierać się paragony i pokwitowania – można bowiem koniec końców odliczyć znacznie więcej niż 102 Euro czyli ryczałt kosztów uzyskania przychodu (Werbungskostenpauschale).
-
Jeżeli przeprowadzasz remont i wynajmujesz w tym celu firmę – pamiętaj, by na wystawionym rachunku opłata za materiały, pracę oraz dojazdy były podane osobno. Za koszty samej usługi możesz otrzymać nawet 1 200 euro zwrotu. Warunkiem jest jednak przedłożenie potwierdzenia przelewu. Rachunki opłacone gotówką nie będą akceptowane przez urząd skarbowy.
-
Dodatkowe koszty najmu również można odliczyć od podatku. Poproś właściciela o odpowiednie rozliczenie i przedłuż je w urzędzie skarbowym. Ważne, aby podawać koszty z roku, w którym zostały opłacone.
-
Wiele oszczędności mogą przynieść pieniądze przeznaczone na opiekę nad Twoimi pociechami. W deklaracji podatkowej można uwzględnić maksymalnie 6 000 euro na każde dziecko – dwie trzecie z tej sumy wpływają na obniżenie podatku.
- W przypadku zatrudniania pomocy domowej również można odliczyć od podatku całkiem sporo – bo nawet 20 000 euro, co równa się zmniejszenie podatku o 4 000 euro. Do tej kategorii zaliczają się wszelkie usługi od opieki nad potrzebującymi, aż po prace w ogrodzie i sprzątanie w domu.
Oczywiście wymienione wyżej punkty to tylko część długiej listy. Istnieje jeszcze wiele innych legalnych sposobów na zmniejszenie swojego podatku – warto się nimi zainteresować.