Komu opłaca się dodatkowa polisa (Zahnzusatzpolice)?
W przypadku wstawiania nowego zęby kasa chorych pokrywa tylko 50 procent kosztów. Osoby przeprowadzające profilaktyczne wizyty mogą uzyskać pokrycie kosztów do 65 procent. Dodatkowe ubezpieczenie pokrywa pozostałą część. W zależności od wybranej opcji, ubezpieczenie może pokryć nawet cały rachunek. Pytanie tylko – czy opłacanie dodatkowych kosztów w ogóle się opłaca?
Eksperci doradzają, że zawarcie nowej polisy ubezpieczeniowej powinno zawsze być indywidualne i uzależnione od wieku, a także stanu uzębienia.
Czym różni się tańsze ubezpieczenie od drogiego?
Ogólnie rzecz biorąc, sprawa rozchodzi się o wysokość zwrotu poniesionych kosztów. Tańsze polisy w cenie od 10 do 25 euro miesięcznie dotyczą przede wszystkim kosztów wymiany korony zęba, mostków lub implantów. Polisy komfort w cenie od 20 do 50 euro dopłacają również do leczenia dziąseł lub paradontozy, profilaktyki, plombowania, jak również profesjonalnego czyszczenia.
Polisa z wywiadem zdrowotnym czy bez?
Z reguły łatwiej zawrzeć polisę bez przeprowadzania wywiadu zdrowotnego – ryzyko popełnienia błędu przez klienta jest wtedy znacznie niższe. Poza tym nadają się one znacznie lepiej dla ludzi z zębami sprawiającymi problemy. Często jednak zdarza się, że ubezpieczalnie proponują tylko polisy, które wymagają dokładnej opinii dentysty – nierzadko chodzi o bardzo szczegółowe i specjalistyczne kwestie. Podanie złych odpowiedzi może skutkować nawet zerwaniem umowy przez ubezpieczalnię.
Jaką rolę odgrywa wiek?
Obok stanu zębów, wiek to najważniejszy czynnik mający wpływ na cenę polisy. Podczas gdy 20-latek będzie płacił za składkę tylko 4,61 euro miesięcznie, jego 55-letni ojciec zapłaci za tę samą polisę już 25,16 euro.
Jakie koszty będą pokryte?
Wszystko zmienia się w zależności od umowy polisy. Sama wymiana zęba można być różnie definiowana. Tanie polisy najczęściej podwajają kwotę finansowaną przez kasę chorych, droższe pokrywają również koszty innych zabiegów.
Zapisane małym druczkiem – na co najbardziej uważać?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na procent pokrycia kosztów. Warto również sprawdzić czy nie istnieją jakieś ograniczenia cenowe lub wykluczenia konkretnych zabiegów. Nie bez znaczenia jest także sama definicja dentysty.
Jaki jest czas oczekiwania w przypadku polis na leczenie dentystyczne?
Kształtują się one w przedziale od sześciu do ośmiu miesięcy pomiędzy podpisaniem umowy a zwrotem kosztów za pierwszą wizytę u dentysty. Jeżeli pacjent już rozpoczął leczenie lub posiada dokładny plan dalszego leczenia wraz z kosztorysem, ubezpieczalnia odmawia ochrony. Z kolei przy wypadku wszelkie terminy oczekiwania nie liczą się.
Do kiedy gwarantowany jest zwrot kosztów?
Z reguły w pierwszych pięciu-sześciu latach obowiązują pewne limity. Osobom, które nie skorzystały z polisy w pierwszym roku jej trwania, przysługuje w następnym roku podwójna suma – i tak aż do piątego roku. Dopiero po upływie tego czasu nie ma górnej granicy.
Kiedy niezbędny jest plan leczenia oraz kosztorys?
Należy zapoznać się, od jakiej wysokości ceny usługi niezbędne jest przedłożenie planu leczenia i kosztorysu. Jeżeli dentysta będzie pracował bez zgody, pacjent może uzyskać tylko częściowy zwrot poniesionych kosztów.