Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Rower firmowy a podatki

Niezależnie od tego czy korzystasz z samochodu czy z rowery służbowego – zasady rozliczania podatku są takie same. Wiosna już się rozpoczęła, zatem pracodawca może dać swojemu pracownikowi rower firmowy, który może być też używany do celów prywatnych. Użytkując go, powinieneś przestrzegać zasady jednego procentu albo prowadzić książeczkę przejazdów.

Jazda na rowerze ma wiele zalet – poprawia kondycję i sprzyja środowisku. Jeżeli nie musisz dojeżdżać daleko do pracy ani brać ze sobą dużego bagażu, możesz przesiąść się na rower. Takie postępowanie wspierają niektórzy pracodawcy, przekazując swoim pracownikom rowery służbowe.

Jeżeli rower służbowy będzie wykorzystywany również do celów prywatnych, obowiązują Cię takie same reguły podatkowe, jak w przypadku korzystania z samochodu służbowego. Pewna kwota musi zostać opodatkowana – wynosi ona 1 procent ceny katalogowej pojazdu. Jeden procent indywidualnej kwoty podatku dochodowego należy doliczyć w formie zryczałtowanej – za każdy miesiąc użytkowania roweru bądź samochodu. Regulacja dotyczy zarówno zwykłych rowerów, jak tych, które posiadają napęd wspomagający (e-bike, pedelec).

Alternatywnym rozwiązaniem jest prowadzenie książeczki przejazdów, w której trzeba notować wszystkie przejazdy, dziejąc je na prywatne i służbowe. Od liczby prywatnych kursów należy oprowadzić podatek.

Ryczałt rowerowy

Regulacja obowiązuje od roku, traktując rower służbowy tak samo jak samochód służbowy. Wcześniej rowery służbowe, czy raczej materialne korzyści, które pracownik z nich czerpał, należało opodatkować według pełnego podatku dochodowego. Niemiecki Klub Rowerowy (ADFC) dostrzega jeszcze inne korzyści z korzystania roweru służbowego zamiast samochodu – nie trzeba odprowadzać podatku w wysokości 0,03 procent za każdy kilometr drogi do pracy.

Przykładowe obliczenie ADFC: Jeżeli rower kosztował 1 099 euro, korzystający z niego pracownik odprowadza od kwoty 1 000 euro jeden procent podatku dochodowego oraz swoją część składki na ubezpieczenie społeczne. Cena katalogowa roweru zostaje zaokrąglona do 1000 euro. Podstawą obliczeń jest zatem 10 euro. Przy indywidualnym oprocentowaniu podatkowym w wysokości 25 procent, kwota podatku od wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne wynosiłaby 4,50 euro.

Kolejnym argumentem przemawiającym za użytkowaniem roweru jest ryczałt od drogi do pracy, który wynosi 0,30 euro od kilometra odległości.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.