Regulacje dotyczące zasiłku wychowawczego, a dorabianie pieniędzy to dość skomplikowana sprawa. Bardzo ważne, by wszystko dokładnie przeliczyć i sprawdzić, co bardziej się opłaca.
Jeżeli oczekujesz potomstwa i liczysz na pomoc państwa, zorientuj się wcześniej, jakie masz prawa. Jeden nieprzemyślany ruch, a młodzi rodzice już tracą spore pieniądze. W najgorszym wypadku w ogóle wychodzą z pustymi rękoma. Trzeba jednak pamiętać, że matki i ojcowie nie mają prawa wybierać swojego urlopu w czasie trwania opieki nad dzieckiem. Osobom pobierającym wynagrodzenie w czasie urlopu nie przysługuje zasiłek wychowawczy (Elterngeld).
Być może to oczywiste, jednak warto powtórzyć – wybieranie wypracowanych do przodu godzin lub zaległego urlopu celem opieki nad dzieckiem nie jest dobrym pomysłem. Zasiłek wychowawczy otrzymają tylko ci rodzice, którzy w trakcie opieki nad dzieckiem tracą wynagrodzenie. W czasie płatnego urlopu wypoczynkowego stosunek pracy nie jest tak naprawdę przerywany, jak podczas urlopu wychowawczego (Elternzeit). Wynika z tego, że rodzice nie potrzebują wsparcia finansowego ze strony państwa – nawet w podstawowym zakresie.
Zasiłek wychowawczy przysługuje tylko wtedy, gdy zgłoszono pracodawcy urlop wychowawczy. Jeżeli zostanie w niego wliczony urlop wypoczynkowy, który szef poświadczy jako „wychowawczy”, wsparcie ze strony państwa jest niemożliwe.
Należy również uważać z pracą dodatkową podczas trwania urlopu wychowawczego – choć wtedy każdy dodatkowy grosz jest niezbędny. W przypadku wynagrodzenia dodatkowego nie obowiązuje kwota wolna od podatku, więc praca dorywcza przestaje się opłacać. Należy również pamiętać, by nie przekroczyć maksymalnego czasu pracy na tydzień, który wynosi 30 godzin – w innym wypadku można stracić prawo do zasiłku rodzinnego. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli jedno z rodziców otrzyma stypendium na pobyt za granicą, a partner towarzyszy mu wraz z rodziną.
Warto natomiast podjąć pracę dodatkową jeszcze przed założeniem rodziny, ponieważ wysokość zasiłku rodzinnego kształtuje się według średnich zarobków netto z ostatnich dwunastu miesięcy przed narodzinami dziecka. Wszystkie zarobki zostają zliczane. Aby osiągnąć maksymalne korzyści, należy o wiele wcześniej pomyśleć również o odpowiednim połączeniu klas podatkowych. Jeżeli partner zarabiający mniej przejdzie z V klasy podatkowej do III, zwiększą się jego zarobki netto i tym samym późniejszy zasiłek wychowawczy.