Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Jak wykorzystać urlop do maksimum? (2019)

Mimo, że osoby pracujące w Niemczech mają średnio 27 dni urlopu do wykorzystania w trakcie roku, to dla wielu to ciągle za mało. Warto sprawdzić więc kiedy wypadają dni wolne od pracy i połączyć je z własnym urlopem, by skorzystać z jak największej ilości dni urlopu.

Chyba każdy chętnie skorzystałby z cztero- zamiast dwudniowego weekendu, lub wydłużył urlop z czterech do dwunastu dni. Taką możliwość mają osoby pracujące w Niemczech, jeśli odpowiednio zaplanują swój urlop. Wiele tegorocznych świąt nie przypada w weekend, co pozwala pracobiorcom na kreatywne zaplanowanie wolnego od pracy. W przeciągu tygodnia wypada bowiem Nowy Rok (01.01), Święto Pracy (01.05), Święto Zjednoczenia Niemiec (03.10), Wszystkich Świętych (01.11), Boże Narodzenie (25/26.12) oraz Sylwester (31.12).

Z większej ilości dni wolnych można skorzystać już z okazji wkroczenia w nowy rok. Dzień ten przypada bowiem we wtorek, kto weźmie więc urlop od 31.12 do 06.01 otrzyma 9 dni odpoczynku, przy wykorzystaniu jedynie 4 dni urlopu. Komu jednak ponad tydzień to ciągle mało, ten może zawnioskować także o wolne 27 i 28.12, wtedy 6 dni urlopowych zamieni się w 13 dni wolnego.

Także w okresie wielkanocnym pojawi się okazja na dłuższy urlop. Wielki Piątek przypada bowiem na 19.04, a Poniedziałek Wielkanocny na 22.04. Kto skorzysta więc z 8 dni urlopu od 13.04 do 28.04, otrzyma 16 dni wolnego.

Majówka poza miejscem pracy jest marzeniem wielu pracowników. Ponieważ Święto Pracy przypadnie na środę, osoby zatrudnione w Niemczech mogą pokombinować, by odpocząć od pracy ponad tydzień. W 2019 roku możliwe jest skorzystanie aż z 9 dni wolnego przy zawnioskowaniu o jedynie 4 dni urlopu (27.04-05.05). Kto zamierza połączyć zaś święta wielkanocne z majówką, będzie mógł cieszyć się z 23 dni wolnego (13.04-05.05) przy skorzystaniu z jedynie 12 dni urlopu.

Kilka dni wolnego można spędzić w domu także z okazji Wniebowstąpienia Pańskiego (30.05). Święto przypada bowiem w czwartek. Jeden dzień urlopu od pracy zapewni więc aż czterodniowy weekend od 30.05 do 02.06.

Odpocząć od pracy można także dzięki Zielonym Świątkom (9-10.06). Wolne od 08.06 do 16.06 zapewni bowiem aż 9 dni wolnego, przy wykorzystaniu jedynie 4 dni urlopu. Kto chce zapomnieć o pracy zaś na dłuższy okres, może wziąć urlop już 30.05 i wypoczywać do 10.06. Ponieważ w tym okresie przypada zarówno Wniebowstąpienie Pańskie, jak i Zielone Świątki 6 dni urlopu zamieni się w aż 12 dni wolnego.

Także jeden dzień po Bożym Ciele (20.06) zapewni aż czterodniowy weekend. Opcja ta dotyczy jednak jedynie osób mieszkających w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze. Połączenie Zielonych Świątek i Bożego Ciała może zapewnić osobom mającym dość pracy aż 16 dni wolnego, przy wykorzystaniu jedynie 8 dni urlopu.

Długi weekend możliwy jest także, gdy zapracowana osoba zdecyduje się na urlop dzień po Święcie Zjednoczenia Niemiec (03.10), które przypada w czwartek. W ten sposób można skorzystać aż z czterech dni wolnego, zamiast dwóch. Identycznie sytuacja wygląda przy Święcie Reformacji (31.10), które także wypada w czwartek. Opcja ta dotyczy jednak jedynie osób zamieszkujących takie landy jak Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia.

Wszystkich Świętych (01.11) niesie zaś ze sobą możliwość dłuższego odpoczynku. Kto zawnioskuje bowiem o urlop od 26.10 do 03.11, skorzysta aż z 9 dni wolnego. Sytuacja ponownie nie dotyczy jednak całego kraju, a jedynie Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynatu i Saary.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra z długiego urlopu mogą skorzystać wszyscy. Wystarczy poprosić o 4 dni wolnego (zakłada się, że 24.12 i 31.12 korzysta się z połowy dnia wolnego) od 21.12 do 01.01, by mieć aż 12 dni na odpoczynek.

Więcej na temat świąt i dni ustawowo wolnych od pracy na terenie poszczególnych landów jak i całego kraju w naszym poradniku:

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w 2020 roku (KLIK!)

 

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Osoby zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności na własny rachunek w Niemczech zastanawiają się czy mogą wnioskować o zasiłek rodzinny Kindergeld, a

Kiedy dokładnie przypadają ferie i wakacje szkolne w Niemczech w 2024 roku? Każdy kraj związkowy ma swoje własne terminy ferii

Ciąża wywraca świat do góry nogami. Warto zorientować się, jakie masz prawa w czasie ochrony macierzyństwa.

Wiele osób pracujących w Szwajcarii zarabia w obecnej sytuacji mniej niż dotychczas, ponieważ firma przeszła na tzw. skrócony

Zobacz jeszcze to!