Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy Jobcenter może całkowicie zablokować wypłatę Hartz IV?

Pewien mieszkaniec Niemiec, który pobierał zasiłek dla bezrobotnych, odmówił podjęcia pracy w kraju, ponieważ odrzuca on system gospodarczy Niemiec. Z tego też powodu Jobcenter przestało wypłacać mu świadczenie Harz IV. Czy miało jednak do tego prawo?

Wprawdzie sankcje naklada się na coraz mniej osób pobierających świadczenie Harz IV, lecz ci, których rzeczywiście dotykają blokady, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kto nie dotrzyma bowiem obowiązku współdziałania (tzw. Mitwirkungspflicht), może otrzymać blokadę wypłacania świadczeń. Tak zadecydował bowiem krajowy sąd ds. socjalnych (Landessozialgericht) w Nadrenii Północnej – Westfalii w trakcie postępowania w trybie przyspieszonym. Decyzję tą podjęto na skutek pewnego kuriozalnego procesu. Urząd Jobcenter zablokował bowiem pewnemu mężczyźnie wypłatę Harz IV, ponieważ ten odmawiał podjęcia pracy, ponieważ nie zgadzał się z obecnym systemem gospodarczym Niemiec.

Sprawa ma jednak również drugie dno. Świadczeniobiorcy są bowiem zobowiązani do aktywnego poszukiwania pracy. Obowiązek współdziałania jest dokładnie opisany w paragrafach 60-64 kodeksu prawa socjalnego (SGB I). Kto nie dotrzymuje tego obowiązku bez podania ważnych powodów, musi liczyć się ze skróceniem lub zablokowaniem zasiłku dla bezrobotnych. Dotychczas najwyższą karą było zmniejszenie świadczenia o 60%. W przypadku wcześniej opisanego mężczyzny, Jobcenter nie przyjęło tłumaczenia bezrobotnego i zablokowało mu wypłatę Harz IV na trzy miesiące. Mężczyzna chciał więc wywalczyć drogą sądową przywrócenie zasiłku, lecz sąd w Akwizgranie potwierdził, że takie działanie jest zgodne z prawem. Podobnego zdania byli także sędziowie z krajowego sądu ds. socjalnych.

Jednak jakiś czas temu w podobnym procesie, sąd zadecydował, że świadczeniobiorca, któremu skrócono zasiłek dla bezrobotnych o 60%, ma prawo do godnego minimum egzystencji. Ostateczną decyzję, prawdopodobnie jeszcze w tym roku, podejmie więc teraz Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Z danych Federalnego Urzędu Pracy wynika, że w 2018 roku nałożono sankcje na 904 tys. osób. To o 49 tys. mniej niż w 2017 roku. Należy także zaznaczyć, że liczba osób, na które nałożono blokady, jest mniejsza od liczby samych sankcji, ponieważ świadczenia niektórych osób zostały skrócone kilkukrotnie. W 2018 roku zmniejszony zasiłek dla bezrobotnych otrzymało więc 441 tys. mieszkańców Niemiec.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!