Niemiecki fiskus na osobach płacących podatki w Niemczech zyskuje rocznie, bagatela, pół miliarda euro. Powód? Blisko 14 milionów podatników nie składa swojego zeznania podatkowego, często dobrowolnie rezygnując z przysługującego im zwrotu. Zważywszy na to, że średnia kwota, jaką można odzyskać z niemieckiego Finanzamtu, to 900 euro, z pewnością warto poświęcić odrobinę czasu na obowiązek podatkowy.
Doradca czy program?
Każdy, kto nie zamierza robić prezentów niemieckiemu urzędowi skarbowemu, musi rozstrzygnąć, w jaki sposób zamierza odzyskać należne mu pieniądze. Do wyboru pozostaje doradca podatkowy oraz dostępne w internecie narzędzia do samodzielnego sporządzenia zeznania, takie jak SteuerGo. O ile pierwsza opcja wielu osobom wydaje się sprawdzona i pewna, to druga wciąż pozostaje pewną zagadką. Jak się okazuje – kompletnie niepotrzebnie!
Problem składania niemieckiego rozliczenia rocznego w języku polskim został rozwiązany przez SteuerGo, który jako pierwszy otworzył się na polskich pracowników w Niemczech. Narzędzie, będące produktem niemieckiej firmy Forium, jest dostępne z poziomu przeglądarki w sumie w aż siedmiu językach, w tym po polsku. Sama możliwość wypełniania zeznania podatkowego w ojczystym języku to już połowa sukcesu, bo ileż to razy każdy z nas zastanawiał się i przeglądał w internecie tysiące stron, by nie zgadywać, co wpisać w dane pole – a później… dowiedzieć się, że chodzi o coś zupełnie innego. Za SteuerGo przemawia również fakt, że wystarczy urządzenie z dostępem do internetu, by móc je za darmo przetestować. Cała magia dzieje się w przeglądarce. Nie ma znaczenia system operacyjny czy parametry techniczne. Nie trzeba również nic ściągać, instalować ani martwić się aktualizacjami. Co z bezpieczeństwem naszych danych? O to również nie należy się martwić. SteuerGo jest w pełni bezpiecznym narzędziem korzystającym z elektronicznej formy składania zeznań za pomocą portalu urzędu skarbowego ELSTER, która jest preferowana przez niemiecki Finanzamt.
Krok po kroku do należnego zwrotu
Ogromną zaletą oprogramowania jest możliwość bezpłatnego testu, jeszcze przed rejestracją na stronie. Do wyboru mamy Maxa Mustermanna, czyli już automatycznie wypełnione pola na potrzeby przykładowego zeznania oraz ręczne wprowadzanie przykładowych lub swoich danych.
Już na tym etapie nietrudno zauważyć, że SteuerGo na bieżąco liczy nam kwotę zwrotu lub dopłaty. Suma zmienia się w zależności od podawanych przez nas informacji. Co więcej, przy samym wpisywaniu, po prawej stronie narzędzie serwuje nam przydatne informacje i wskazówki, które są niezwykle pomocne i usprawniają cały proces. Na tym pomoc programu się nie kończy. Gdy oprogramowanie zauważa błędne dane, natychmiast nas o tym informuje. Programiści zadbali o to, by SteuerGo na bieżąco monitorowało wprowadzane informacje. W ten sposób minimalizowana jest nie tylko możliwość pomyłki, ale i błędnego obliczenia zwrotu czy nadpłaty podatku. Pomagają w tym również indywidualne porady podatkowe, które są nam udzielane po wypełnieniu wszystkich pól. Nie może więc dziwić, że podatnicy korzystający z narzędzia do samodzielnego sporządzenia zeznania zwykle otrzymują mniej pytań ze strony Finanzamtu, a co za tym idzie – należne pieniądze szybciej trafiają na konto.
Ile to kosztuje?
Krok po kroku przechodząc przez kolejne rubryki wypełnione informacjami, dochodzimy do momentu, w którym musimy zdecydować, co dalej. Jeśli od samego początku wprowadzaliśmy własne dane, możemy się zarejestrować i je przejąć. Później pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy skorzystamy z płatnej wersji. Cena? 34,95 euro za jedno zeznanie podatkowe na rok podatkowy. Warto dodać, że w przeciwieństwie do opłat naliczanych przez doradców, wysokość zwrotu nie ma tutaj żadnego wpływu na opłatę. Za niespełna 35 euro otrzymujemy również możliwość bezpośredniej wysyłki zeznania do Finanzamtu z poziomu naszej przeglądarki, pomoc w składaniu odwołania oraz możliwość osobistej rozmowy telefonicznej lub korespondencji mailowej z pracownikami biura obsługi klienta w razie pytań dotyczących korzystania ze SteuerGo. Po wysłaniu zeznania decyzję podatkową z urzędu skarbowego możemy sprawdzić na naszym koncie użytkownika SteuerGo. Gdy tylko urząd skarbowy wystawi tę decyzję, SteuerGo automatycznie wysyła e-mailem powiadomienie o otrzymaniu decyzji. Dla tych, którzy preferują klasyczne oddawanie dokumentów, programiści przygotowali funkcję zapisania naszego Steuererklärungu w pliku PDF oraz możliwość wydruku zeznania.
Szybko, tanio i wygodnie
Jak złożyć niemieckie zeznanie podatkowe po polsku? To proste. Wystarczy wejść na stronę SteuerGo, przeznaczyć odrobinę czasu, a efektem może być całkiem pokaźna sumka w portfelu.
Artykuł powstał we współpracy z: