W zależności od kantonu obowiązują co prawda inne zasady, główna jest jednak jasna: Wszystkie wydatki, które mają na celu utrzymanie stanu nieruchomości i są wykonywane w regularnych odstępach czasowych, można odliczyć od podatku. Do tego zalicza się równowartościowe wymiany nabytków, które są już wysłużone (jak okna, pralki czy piec) oraz naprawy, renowacje i utrzymanie ogrodu.
Działań zwiększających wartość nieruchomości, zostawiających ją w lepszym stanie lub zmniejszających regularne koszty utrzymania, nie można odliczyć od podatku. Jako takie działania szwajcarski fiskus uznaje przykładowo przebudowy, uzbrojenie czy wyposażenie w luksusowe nabytki.
Do możliwych do odliczenia od podatku kosztów nieruchomości należą także koszty administracyjne i składki na ubezpieczenie (nie zalicza się tu ubezpieczenie majątku). Właściciele pięter w nieruchomości mogą odliczyć część wspólnych kosztów utrzymania lub przekazać je na fundusz renowacyjny, jeśli ten jest wykorzystywany wyłącznie do utrzymania nieruchomości.
Kosztom utrzymania nieruchomości są równe inwestycje, których celem jest oszczędność energii lub ochrona środowiska. Te można także odliczyć od podatku.
Wskazówka: Należy pamiętać, że regulacje w poszczególnych kantonach mogą się od siebie różnić!
We wszystkich kantonach podatnicy mogą co roku wybrać, czy chcą odliczyć rzeczywiste koszty utrzymania, czy kwotę ryczałtową. W przypadku pierwszej opcji w większości kantonów można wybrać, czy odliczyć kwotę od podatku w terminie wymagalności lub rzeczywistej płatności. W przypadku nieopłaconych rachunków do 31 grudnia ma to wpływ na wysokość kwoty możliwej do odliczenia od podatku za dany rok.