Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Telefon w Niemczech. Na co należy zwrócić uwagę?

telefon

Wiodący operatorzy komórkowi w Niemczech, tacy jak Vodafone, Telekom i O2, wypadają często drożej w porównaniu do mniejszych konkurentów. Co ma zatem znaczenie przy wyborze taryfy? Sprawdzamy!

Wybór odpowiedniej oferty może być nie lada wyzwaniem, ponieważ rynek oferuje cały wachlarz możliwości od różnych dostawców. Podczas gdy Deutsche Telekom i Telefónica (O2) rosną, Vodafone odnotowuje spadek liczby klientów w Niemczech. Rolę odgrywają tutaj opcje oferty, zasięg sieci i cena.  To wszystko ma spory wpływ przy podejmowaniu decyzji o umowie na telefon komórkowy.

Abonament na telefon w Niemczech, a umowa długoterminowa. Czy to ma sens?

W przeszłości wybór taryf na telefony komórkowe ograniczał się do umów „na kartę” lub do obowiązujących przez 2 lata umów abonamentowych. Teraz jest znacznie więcej opcji. Taryfy z miesięcznym okresem wypowiedzenia lub bez okresu wypowiedzenia, umowy bezterminowe, ale z automatycznym odnawianiem pakietu, klasyczne umowy „kartę” (czyli doładowania) oraz umowy abonamentowe na czas określony. 

Klienci zwykle mają wybór pomiędzy większą elastycznością a niższymi cenami. „Większości konsumentów zalecamy abonament na telefon komórkowy, który można anulować co miesiąc, lub ofertę na kartę, jeśli korzystają z telefonu raczej rzadko”, mówi Peter Lassek z Centrum Doradztwa Konsumenckiego w Hesji (niem. Verbraucherzentrale Hessen). Takie rozwiązanie zapewnia elastyczność, ponieważ jeśli na przykład zapotrzebowanie na minuty rozmów telefonicznych lub wymagania co do jakości zasięgu ulegną zmianie, taryfę można po prostu zmienić.

Allnet-Flat vs. Flatrate w Niemczech – co jest lepsze?

Taryfy z umową mogą wypadać taniej niż oferty elastyczne. Według Lasska taryfa Allnet-Flat, obejmująca całą sieć, jest warta około 250 minut rozmów i wiadomości tekstowych miesięcznie. Jeśli korzysta się rzadziej z telefonu komórkowego, można zaoszczędzić dzięki ofertom zmiennym typu flatrate. Osoby często dzwoniące, które korzystają z telefonu komórkowego przez ponad trzy lub cztery godziny miesięcznie, powinny wybrać opcję ryczałtowej stawki obejmującej całą sieć, czyli Allnet-Flat. Konsumenci przed zawarciem umowy powinni również oszacować, ile miesięcznie korzystają z Internetu, ponieważ przy zużyciu trzech gigabajtów i więcej, trudno o taryfę inną niż Allnet-Flat.

Warunki poszczególnych taryf i umów są zmienne

Według Federalnej Agencji Sieci (niem. Bundesnetzagentur), początkowy minimalny okres obowiązywania umowy wynosi maksymalnie 24 miesiące. Ponadto dostawcy usług telekomunikacyjnych są zobowiązani oferować umowę na maksymalnie dwunaście miesięcy. Z reguły operatorzy telefonii komórkowej oferują bardziej atrakcyjne warunki przy dłuższych umowach, takie jak np. niższe koszty miesięczne lub większa ilość danych komórkowych w tej samej cenie. 

Warunki taryfowe mogą jednak się zmieniać z biegiem czasu. Jeśli po roku wszyscy dostawcy zaktualizują swoje taryfy i zaoferują więcej danych za tę samą cenę, klienci z dwuletnią umową będą mieli mniej gigabajtów do dyspozycji, płacąc tyle samo.

Czym różnią się sieci komórkowe niemieckich operatorów?

Obecnie w Niemczech działają trzej wiodący operatorzy telefonii komórkowej, a każdy z nich obsługuje własną sieć komórkową: Deutsche Telekom obsługuje sieć D1, Vodafone sieć D2, a Telefónica Deutschland obsługuje sieć O2. Czwarta sieć telefonii komórkowej od 1&1 jest wciąż w budowie. Oprócz głównych dostawców, istnieje wielu innych mniejszych operatorów, w tym dyskontowych, takich jak Aldi Talk lub Congstar, którzy kupują usługi, tj. minuty, SMS-y i dane od głównych dostawców.

Klienci zawsze korzystają z internetu i dzwonią w jednej z trzech głównych sieci, których jakość – w zależności od lokalizacji – bywa jednak bardzo różna. „Zwłaszcza w niektórych regionach wiejskich istnieją diametralne różnice między jakością zasięgu. Z drugiej strony w wielu dużych miastach często prawie nie widać różnicy”, mówi Peter Lassek z Centrum doradztwa Konsumenckiego w Hesji (niem. Verbraucherzentarle Hessen). Konsumenci mogą skorzystać z mapy komunikacji mobilnej Federalnej Agencji ds. Sieci (niem. Bundesnetzagentur), aby sprawdzić zasięg sieci w swoim miejscu zamieszkania.

Czy mniejsi dostawcy się opłacają?

Podczas gdy więksi operatorzy sieci oferują już mobilny standard 5G w prawie wszystkich swoich taryfach, większość mniejszych dostawców nadal polega wyłącznie na sieci LTE i musi oszczędzać na świadczonych usługach. Również szybkość Internetu jest znacznie niższa w porównaniu z dostawcami premium.

Ponadto wiodący operatorzy sieci mają często w ofercie aktualne umowy na telefony komórkowe, podczas gdy wielu dyskontowych dostawców nie oferuje jeszcze pakietów łączonych, takich jak telefon komórkowy, telefon stacjonarny i Internet. Usługi dodatkowe, takie jak eSIM czy karty partnerskie, świadczone są przede wszystkim przez dużych operatorów sieci. Aldi Talk i podobni natomiast mogą często zaoferować taryfy na korzystniejszych warunkach. Jednym z powodów niskich cen jest fakt, że zwykle sprzedają swoje taryfy tylko online.

Abonament na telefon w Niemczech a w innych krajach

Niemieckie taryfy telefonii komórkowej plasują się pośrodku w porównaniu z innymi dużymi uprzemysłowionymi krajami. Oferty taryfowe są tańsze tylko we Włoszech i Hiszpanii. Pokazują to wyniki badania porównującego rynki telefonii komórkowej w dwunastu krajach, które przeprowadziła firma badawcza Tarifica na zlecenie stowarzyszenia cyfrowego Bitkom. „Osoby z niewielkim budżetem znajdą szczególnie tanie oferty w Niemczech”, mówi prezes Bitkom Achim Berg. Najdrożej jest natomiast w Szwajcarii, USA i Finlandii.

U których dostawców najczęściej są wypowiadane umowy?

Vodafone boryka się obecnie z wyzwaniami, szczególnie na swoim najważniejszym rynku – Niemczech. Utrata klientów i spadające przychody z usług obciążają firmę. Vodafone przypisuje swoje straty trudnej sytuacji rynkowej związanej z  inflacją oraz nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym (niem. Telekomunikationsgesetz – TKG), która obowiązuje od grudnia 2021 roku i  zawiera również zmianę zasad automatycznego odnawiania umów na telefon komórkowy i internet.

Według statystyk serwisu Volders, największa ilość umów została w ubiegłym roku rozwiązana z Vodafone. Firma dzierży ten niechlubny tytuł nieprzerwanie od 2021 roku. W 2022 roku tuż za Vodafone w tej statystyce miejsca zajmują Telekom i Telefónica (O2).

Głównymi przyczynami rezygnacji są „zbyt wysokie koszty” i „względy finansowe”. W Vodafone 31% klientów podaje to jako powód, podczas gdy w Telefónice (O2) około 36%, a w Telekom ponad 51%. Z drugiej strony w przypadku Vodafone i Telefónica (O2) „stosunek jakości do ceny” ma większe znaczenie. Takie czynniki jak „słaba obsługa klienta” i „przeprowadzki” również odgrywają rolę dla klientów.

Która sieć komórkowa jest najlepsza? 

W grudniu 2022 roku „Connect” i „Chip” opublikowały swoje roczne oceny niemieckich sieci komórkowych, a Stiftung Warentest przeprowadziło własne testy w kwietniu 2022 roku. W testach u wszystkich trzech sieci komórkowych odnotowano ostatnio poprawę. Pokrywające się wyniki testów wykazały, że sieć Deutsche Telekom radziła sobie najlepiej. Drugie miejsce zajęła sieć Vodafone, a Telefónica (O2) trzecie. 

Którzy dostawcy nadal mają martwe punkty i czy używane są zasięgi sieci 2G, 4G lub 5G, można zobaczyć na mapie martwych punktów Federalnej Agencji ds. Sieci (Funklochkarte).

Źródło: tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!