Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

15 lat na Hartz IV w Niemczech

Wprowadzone w 2005 roku świadczenie miało na celu pomóc bezrobotnym w znalezieniu pracy. W rzeczywistości okazuje się jednak, że dzięki zasiłkowi wiele osób zrezygnowało z tych starań.

Z aktualnego badania Federalnego Urzędy Pracy (BA) wynika, że blisko co 10 świadczeniobiorca (500.914 osób/10,4%) pobiera zasiłek nieprzerwanie od wprowadzenia Hartz IV w 2005 roku. Z kolei około co piąta osoba (957.695 bezrobotnych/18,1%) otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych od przynajmniej 10 lat. W sumie w grudniu 219 roku aż 5,2 mln osób korzystało z Arbeitslosengeld II. Nie wiadomo jednak ilu z nich, to osoby z niskiego sektora wynagrodzeń (Geringverdiener).

Co 4 osoba pobierająca Hartz IV w tzw. nowych krajach związkowych korzysta z zasiłku od ponad 10 lat (304.275 osób/23,6%). Z kolei co siódmy mieszkaniec zachodnich Niemiec pobiera świadczenie od ponad dekady (653.421 osób/16,4%). 14,9% mieszkańców wschodu i 9% mieszkańców zachodu kraju pobiera Hartz IV od jego wprowadzenia.

Okazało się, że świadczenie, które miało pomóc bezrobotnym stanąć na nogi i znaleźć pracę, doprowadziło w wielu przypadkach do pobierania pieniędzy przez osoby, które żyją na koszt społeczeństwa oraz osoby, które mimo zatrudnienia nie są w stanie wyjść z ubóstwa.

Pośród świadczeniobiorców 61% (3,2 mln osób) to obywatele Niemiec, w pozostałych 39% (2 mln osób) mieszczą się z kolei obcokrajowcy. W sumie od ponad 10 lat 193 tys. osób niebędących obywatelami Niemiec korzysta ze świadczenia. 103 tys. obcokrajowców korzysta z Arbeitslosengeld II od jego wprowadzenia.

Źródło: bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.