Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Co 2017 rok przyniesie dla rodziców?

Zmiana daty niesie kilka ważnych zmian prawnych, m.in. w dziedzinie świadczenia Kinderbetreuungsgeld czy urlopu tacierzyńskiego.

Bardziej elastyczna forma Kinderbetreuungsgeld

W kwestii świadczeń rodzinnych rodzice wraz z początkiem marca 2017 roku będą mogli się cieszyć z większej elastyczności. Cztery modele ryczałtowe zostaną zamienione na tzw. Kindergeldkonto z możliwością wyboru kilku wariantów dotyczących czasu pobierania i wysokości wypłacanego świadczenia.

Miesiąc urlopu tatusiowego

Nowością będzie również tzw. Papa monat czyli nic innego jak 30 dni urlopu tacierzyńskiego. Ojcowie, którzy zdecydują się w przeciągu 91 dni od momentu urodzenia dziecka na urlop dla rodziny (tzw. Familienzeit) będą mogli liczyć na wypłacany bonus w wysokości 22,60 euro dziennie. Familienzeit oznacza urlop od 28 do 31 dni i przerwanie pracy zawodowej przez osobą nie będącą właścicielem firmy. Warto jednak pamiętać, że nie obowiązuje w tym przypadku ochrona przed wypowiedzeniem, jednakże składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalne nadal są odprowadzane.

Zarejestrowane związki partnerskie

Pary homoseksualne będą mogły zalegalizować swój związek w Austrii w urzędach stanu cywilnego.

Obowiązek nauki do 18. roku życia

Opiekunowie prawni będą zobowiązani od lipca 2017 roku by zadbać o to, by ich dziecko, które ukończy szkołę podstawową wraz z końcem roku szkolnego 2016/2017 lub później dalej się kształciło. Obowiązek nie będzie obowiązywał dzieci pobierających świadczenie Kinderbetreuungsgeld, odbywających roczną służbę społeczną lub np. służbę zastępczą a także młodzież, która z szczególnych powodów nie będzie owej nauki mogła kontynuować.

Źródło: Heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.