Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Koniec z paleniem na peronach

Od 1 kwietnia 2020 roku wszystkie austriackie dworce kolejowe będą strefami wolnymi od dymu tytoniowego. Po już wprowadzonym zakazie palenia papierosów w holu wejściowym i poczekalni, także na peronach palenie zostanie zakazane. Wszystkie popielniczki i znaki informacyjne będą sukcesywnie usuwane.

Z 1000 dworców znajdujących się w Austrii zakaz palenia nie obowiązuje aktualnie jedynie na około 100. Te znajdują się w Karyntii, Styrii, Dolnej Austrii, Górnej Austrii, Tyrolu, Salzburgu i Vorarlbergu. Całkowicie wolne od dymu tytoniowego dworce znajdują się już w Wiedniu i Burgenlandzie. Już od kwietnia we wszystkich tych miejscach palenie będzie jednak zakazane.

„Dzięki ogólnemu zakazowi palenia chcemy zapobiec, rzucaniu niedopałków papierosów na szyny lub rozrzucania ich po peronach. Chodzi tu bowiem o trujące odpady, które są niebezpieczne bo zawierają mikroplastik” – poinformował prezes ÖBB, Andreas Matthä. Poza aspektem ekologicznym znaczącą rolę w podjęciu decyzji miało także zdrowie osób podróżujących austriackimi kolejami. Palacze nie muszą martwić się jednak karami, gdy zostaną przyłapani na paleniu na peronie. Przestrzeganie nowych przepisów będą nadzorować pracownicy ochrony, którzy jedynie upomną i poinformują podróżujących o zakazie.

Jak sytuacja wygląda natomiast na austriackich lotniskach? Na wiedeńskim lotnisku pasażerowie mogą palić w specjalnych strefach. Na palaczy czeka osiem kabin, które są wyposażone w specjalny system wentylacji i odpowiednie drzwi, które otwierają i zamykają się automatycznie. Palenie jest także dozwolone przed budynkiem lotniska. We wszystkich innych miejscach obowiązuje surowy zakaz. Aktualnie nie ma planów dotyczących zaostrzenia obowiązujących zasad.

Źródło: krone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.