Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Za laptopy na zajęciach zapłacą rodzice?

Komunikat Ministerstwa Oświaty zdenerwował wielu rodziców. Całkiem możliwe, że w niedalekiej przyszłości to oni będą zobowiązani do zakupu komputera lub tabletu dla swoich pociech. Jak na razie koszty te pokrywają szkoły.  

W piśmie okólnym Ministerstwa Oświaty zawarto wszystkie pomoce naukowe, o które muszą zadbać rodzice – i również za nie zapłacić. Zeszyty, kredki, długopisy – to normalne elementy szkolnej wyprawki. Tym razem listę jednak listę rozszerzono o „laptop i tablet”.

Sprawa dotyczy wszystkich szkół państwowych (gimnazja od 1. Klasy) oraz wyższych szkół zawodowych (HTL). „To obarczanie rodziców ogromnymi kosztami”, krytykuje Peter Retter ze związku rodziców.

Retter tłumaczy, że chodzi o koszty rzędu kilku tysięcy euro na dziecko. Sprzęt nie może być zabawką – musi służyć do pracy, a taki kosztuje od 500 euro i często nie posiada jeszcze oprogramowania. Bez wątpienia to duże dodatkowe obciążenie finansowe dla rodziców.

Przedstawiciel związku rodziców podejrzewa, że za pomysłem Ministerstwa stoją cięcia budżetowe. Tak czy inaczej, oznacza to całkowite przeniesienie obowiązku zakupu sprzętu na rodziców dziecka.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Ministerstwo Oświaty zapytane o tę kwestię stwierdziło, że chodzi o nieporozumienie, ponieważ w żadnym wypadku nie zobowiązuje rodziców do zakupu komputera i tabletu. Po prostu chodzi o to, że szkoła nie zapłaci za sprzęt.

Źródło: Heute.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.