Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Klamka zapadła

Szwajcarski kanton zakazał zakładania ogrodów żwirowych

kamienie
Foto: Pixabay
Solura (Solothurn) jest pierwszym szwajcarskim kantonem, który zakazał ogrodów żwirowych. Przeciwnicy krytykują zakaz jako naruszenie prawa własności.

To pierwszy taki przypadek w Szwajcarii. Kluczowy fragment został niedawno dodany do ustawy budowlanej Solothurn: zgodnie z nowym przepisem zabrania się teraz tworzenia ogrodów skalnych i żwirowych, chyba że są one uważane za „rozpoznawalne tereny zielone”. Środek ten został przyjęty przez parlament kantonu większością 52 do 39 głosów.

Wiele przeszkód dla ogrodów żwirowych

Do tej pory żaden inny kanton nie wydał ogólnego zakazu dla takich ogrodów. Kwestia ta jest jednak od pewnego czasu przedmiotem dyskusji. Niektóre gminy, takie jak Bubendorf, Grenchen i Steffisburg, wprowadziły podobne zakazy do swoich miejskich przepisów budowlanych. Według dziennika „Regionaljournal”, również w kantonie Jura odpowiedni zakaz wciąż czeka na decyzję parlamentu.

Środek ten jest zgodny ze zdaniem rządu federalnego, który również podejmuje działania przeciwko ogrodom żwirowym. Według doniesień medialnych z ostatnich lat, w niektórych krajach związkowych w Niemczech nowe ogrody żwirowe także nie są już dozwolone. Rada Federalna przyjęła już w grudniu 2022 roku raport pod tytułem „Stop żwirowaniu terenów zielonych”.

Ochrona przyrody a naruszenie praw własności

Argumenty przeciwko ogrodom żwirowym są wielorakie: według zwolenników zakazu tracą one swoją funkcję jako siedliska zwierząt i roślin oraz zaostrzają skutki zmian klimatycznych poprzez pochłanianie ciepła. Podkreśla się również, że społeczeństwo i władze powinny być świadome korzyści płynących z naturalnych terenów zielonych.

Jednak debata na temat zakazu ogrodów żwirowych podzieliła opinie. Podczas gdy zwolennicy argumentują, że takie zagospodarowanie ogródka będzie nadal dozwolone, jeśli jest  porośnięty pewnymi roślinami, przeciwnicy postrzegają zakaz jako masową ingerencję w prawo własności i autonomię gmin.

Chociaż eksperci z branży nie popierają zakazów, wskazują na korzyści płynące z kwitnących ogrodów, w szczególności dla bioróżnorodności, izolacji cieplnej i absorpcji wody. Podkreślają, że półnaturalne ogrody mogą być równie łatwe w utrzymaniu i zalecają stosowanie odpornych roślin zamiast kamieni.

Źródło: 20min

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 3 kwietnia, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.