Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co to jest wypowiedzenie i jak je dobrze napisać?

Dowiedz się wszystkiego o tym, jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę.

Gdy pracownik składa wypowiedzenie

Wypowiedzenie to oświadczenie wyrażające wolę zakończenia trwania umowy. Ze względu na fakt, że umowa o pracę jest zawierana między dwiema stronami pracownikiem i pracodawcą, rozwiązać może ją przed upływem terminu ważności każda z nich. Częściej wypowiedzenie przedkłada pracownik, który znalazł inne zatrudnienie na korzystniejszych warunkach, planuje zmienić branżę, otworzyć własną działalność, albo po prostu nie widzi dłużej swojej przyszłości w danej firmie. Czy pracodawca ma możliwość niepodpisania wypowiedzenia? To pytanie często pojawia się jeszcze przed sporządzeniem tego dokumentu. Warto więc wiedzieć, że samo wręczenie zwierzchnikowi wypowiedzenia, jako wyrażenie woli rozwiązania umowy, jest wystarczające. To jednostronne oświadczenie i nie wymaga akceptacji. W końcu pracownik, który dostaje wypowiedzenie od swojego szefa, nie może powiedzieć, że nie zgadza się i go nie podpisze. Żadna ze stron w umowie o pracę nie jest nadrzędna, choć każdą obowiązują inne przepisy. Pracodawca w przeciwieństwie do pracownika zawsze musi podać powód rozwiązania umowy, a także postępować zgodnie z określonymi procedurami.

Sposoby rozwiązania umowy.

Istnieją różne sposoby wypowiedzeń, które mogą być stosowane przez pracodawcę lub pracownika w celu rozwiązania umowy. Oto jedne z najczęściej spotykanych rodzajów wypowiedzeń:

  • Wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia – W przypadku tej formy wypowiedzenia, pracownik oraz pracodawca są zmuszeni do przestrzegania okresu wypowiedzenia, które zawarte zostało w umowie o pracę lub w przepisach. Długość takiego wypowiedzenia zależna jest od przepisów, od czasu zatrudnienia oraz od rodzaju umowy
  • Wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia – Inaczej nazywane dyscyplinarką, czyli po prostu zwolnienie pracownika następuje wtedy, gdy narusza on zasady pracy, jego zachowanie szkodzi firmie, nadużywa zaufania. Pracodawca wtedy, jednak musi przestrzegać pewnych procedur prawnych. 
  • Wypowiedzenie z wyrównaniem za wypowiedzenie – Oznacza to że pracownik otrzymuje dodatkową rekompensatę finansową lub inne korzyści w zamian za rozwiązanie umowy o pracę.
  • Wypowiedzenie za porozumieniem stron – W pewnych przypadkach pracodawca i pracownik mogą się zgodnie zdecydować na rozwiązanie umowy. Oznacza to, że obie strony uzgadniają warunki rozwiązania umowy o pracę, takie jak datę zakończenia zatrudnienia, warunki finansowe lub inne ustalenia. 

Nieraz bywa także, pewne warunki wypowiedzenia ustalają przepisy lokalne bądź informacje zawarte w umowie o pracę. Przed podjęciem decyzji o wypowiedzenie, zaleca się skontaktować z doradcą ds. zatrudnienia lub prawnikiem. 

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?

W sytuacji, gdy wypowiedzenie przygotowuje pracownik, musi w nim zawrzeć:

  • datę i miejsce jego spisania,
  • dane pracownika: imię i nazwisko, adres zamieszkania,
  • dane pracodawcy: nazwę firmy, adres siedziby,
  • tytuł „wypowiedzenie umowy o pracę”,
  • informacje dotyczące zawartej umowy (miejsce, data, strony, ewentualnie numer),
  • okres wypowiedzenia, który obowiązuje w momencie składania oświadczenia,
  • podpis pracownika.

Opcjonalnie w piśmie może się znaleźć przyczyna podjęcia takiego kroku, lecz nie jest to konieczne. Warto wiedzieć, że istnieją pewne sytuacje, w których pracownik może złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym, czyli bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wskazanie powodu takiej decyzji jest wówczas wymagane. Podstawą może być orzeczenie lekarskie, z którego wynika, że praca w określonych warunkach ma szkodliwy wpływ na stan zdrowia pracownika, ale również ciężkie naruszenie praw wobec pracownika np. zaleganie z wypłatą pensji.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.