Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jakie zmiany czekają od września na mieszkańców Austrii?

smartfon z napisem september

Coca-Cola ponownie drożeje, zakazane są żarówki halogenowe, a stołówki stają się bardziej przejrzyste. Podsumowanie tego, co zmieni się we wrześniu.

Rozpoczął się dziewiąty miesiąc 2023 roku i niesie ze sobą wiele nowego. Oto dziewięć małych i dużych zmian, które mają wpływ na codzienne życie w Austrii.

Spotify podnosi ceny

Platforma strumieniowego przesyłania muzyki Spotify podnosi ceny. Zamiast 9,99 euro miesięcznie za indywidualny abonament premium będzie należało zapłacić 10,99 euro miesięcznie. Jak wynika z e-maila, ci, którzy nie zgodzą się na nową cenę, będą mieli dostęp jedynie do bezpłatnej subskrypcji z reklamami.

Obecni klienci mają czas do 30 września na potwierdzenie lub odrzucenie podwyżki. Nowi klienci muszą już teraz płacić wyższą cenę.

Zakaz stosowania żarówek halogenowych

Od 1 września obowiązuje zakaz produkcji świetlówek rurowych oraz wciąż dostępnych żarówek typu T5 i T8. W dalszym ciągu można będzie sprzedawać zalegające w magazynach żarówki. Od 1 września to samo będzie dotyczyć także wysokonapięciowych lamp halogenowych z trzonem R7s. Są one nadal stosowane na przykład w przestarzałych oprawach oświetleniowych skierowanych ku górze. Zakazy określone są w unijnej dyrektywie w sprawie ekoprojektu, mającej na celu zwiększenie efektywności energetycznej.

 

Przesyłka pocztowa będzie droższa

Dotyczy to wszystkich taryf pocztowych za przesyłki pocztowe (Priority, Eco i Eco Business). Od 1 września znaczki będą wykorzystywane wyłącznie do wysyłki tańszego listu CO. Można go wrzucać bezpośrednio do jednej z ponad 14.000 żółtych skrzynek pocztowych. Wszystkie skrzynki pocztowe będą w dalszym ciągu opróżniane co najmniej raz dziennie od poniedziałku do piątku.

Listy PRIO można nadawać we wszystkich urzędach pocztowych, u partnerów pocztowych oraz w strefach samoobsługowych (SB). Szybki list PRIO z doręczeniem następnego dnia roboczego można nadal nadać we wszystkich urzędach pocztowych i u partnerów pocztowych. Ekonomiczny list ECO-S (0-20 gramów) będzie w przyszłości kosztować 95 centów (+14 centów), a szybki list PRIO-S (0-20 gramów) będzie kosztować 1,20 euro (+20 centów). Ceny małych paczek (od 76 do 2000 gramów) wzrosną z 3 euro do 3,30 euro (+30 centów). Koszty usług dodatkowych pozostają bez zmian.

Wakacje dobiegły końca

We wrześniu uczniowie muszą pożegnać się z wakacjami. W Wiedniu, Dolnej Austrii i Burgenlandzie rok szkolny rozpoczyna się 3 września. W pozostałej części Austrii uczniowie ponownie wrócą do szkoły po wakacyjnej przerwie 11 września.

Nowe regulacje w stołówkach

W stołówkach m.in. szpitali, domów opieki czy szkół przygotowuje się dziennie około 2,2 mln posiłków. Od września stołówki mają obowiązek identyfikowania i podawania do wiadomości pochodzenia podstawowych produktów spożywczych: mleka, mięsa i jaj.

W przyszłości takie oznaczenie pochodzenia planowane jest także dla żywności przetworzonej dostępnej w supermarketach.

Lato pod znakiem budowy

Lato pod znakiem budowy powoli dobiega końca. W Linzu ponownie otwarty zostanie tunel Mona Lisy, jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych na południu miasta.

Do 3 września włącznie pasażerowie Wiener Linien, którzy chcą dojechać linią U1 do Oberlaa, muszą przesiąść się do innego metra na Reumannplatz. Pociąg jest dostępny na przeciwległym peronie i jeździ co 12 minut między Reumannplatz i Oberlaa. W samą porę na rozpoczęcie roku szkolnego U1 znów wyruszy w trasę.

Uwaga! Na historycznej stacji Otto Wagner Alser Straße trwa modernizacja peronów mostu. Do 28 września linia U6 będzie w związku z tym kursować w ciągu dnia przez stację w kierunku Siebenhirten. Jeśli chce się wysiąść na Alser Straße, powinno się przesiąść na stacji Josefstädter Straße.

Nowy program telewizyjny

Na szczęście czas niekończących się powtórek dobiegł końca, a stacje telewizyjne wreszcie wyciągają z ukrycia nowe filmy, programy i seriale. Oto mały przedsmak:

  • Po jedenastotygodniowej przerwie wakacyjnej popularny serial kryminalny ORF „Tatort” powraca 3 września o godzinie 20:15. 
  • Puls 4 przywraca program „Weniger ist mehr”, od 18 września pojawi się nowy show „Strip Karaoke” W jury zasiądą Bruce Darnell i Martina Kaiser.
  • W Sat1 można będzie obejrzeć nową edycję programu „The Voice of Germany” – Talentów będzie szukać całkiem nowa jury: Tom i Bill Kaulitz, raperka Shirin David, gwiazda szlagierów, Giovanni Zarrella oraz irlandzki piosenkarz,Ronan Keating. Start: 21 września na ProSieben i SAT.1.

Helene Fischer, Nockis & Co

Sezon dla fanów szlagierów przypada na wrzesień, ponieważ kalendarz wydarzeń jest wypełniony atrakcjami: przede wszystkim zachwyca pięciodniowa audiencja u królowej szlagierów Helene Fischer w Wiener Stadthalle (od 5–10 września).

W dniach 15-17 września w Millstatt am See ponownie odbędzie się tradycyjny „Nockisfest”. Najbardziej utytułowany austriacki zespół popowy świętuje w towarzystwie swoich fanów i przyjaciół, takich jak Kastelruther Spatzen, Sašo Avsenik i jego Original Oberkrainer czy Daniela Alfinito.

W dniach 16–17 września drugie co do wielkości miasto w Austrii zostanie przekształcone w największy wiejski plac w kraju i będzie świętować tradycyjne rękodzieło, pyszne przysmaki i tętniącą życiem styryjską kulturę ludową. Na „Aufsteirern” w Grazu obecni będą między innymi Matakustix, Buena Banda & Poxrucker Sisters czy Thermenblech.

Dla tych, którzy przegapią występy królowej szlagierów w Wiedniu, mogą cieszyć się jeszcze na występ najbardziej kolorowego króla tego typu muzyki: Ross Antony wystąpi 23 września w Portofino w Wiedniu.

 

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.