Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

To warto wiedzieć

Jakie zmiany czekają mieszkańców Szwajcarii w czerwcu?

kalendarz, terminy, zmiany, swiss post, swisscom, tunel Gottharda, stopy procentowe, prawo azylowe, zmiany w czerwcu
Foto: Freepik
W czerwcu w Szwajcarii nastąpi kilka zmian. Kontrole na granicy z Niemcami zostaną przedłużone o sześć miesięcy, a bazowa stopa procentowa prawdopodobnie ponownie spadnie. To nie wszystko. Oto najważniejsze zmiany czekające mieszkańców Szwajcarii w tym miesiącu.

Kontrole na granicy z Niemcami przedłużone

Kontrole na granicy Niemiec ze Szwajcarią miały zakończyć się 15 czerwca 2024 roku. Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już przedłużyło kontrole graniczne, które mają na celu zwalczanie przemytu ludzi, o kolejne trzy miesiące.

W środę po południu, 29 maja, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostatecznie ogłosiło, że powiadomiło Komisję Europejską o przedłużeniu kontroli na granicach wewnętrznych obowiązujących obecnie do 15 czerwca do 15 grudnia 2024 roku.

W połowie października niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło tymczasowe kontrole stacjonarne w Polsce, Czechach, Austrii i Szwajcarii w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby uchodźców.

Według ministerstwa, od 16 października policja wykryła około 37.600 nieautoryzowanych wjazdów na te granice. W związku z tym „wdrożyła środki zapobiegające wjazdowi lub kończące pobyt” w około 23.000 przypadków.

Kolejna obniżka stóp procentowych

W marcu Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) po raz pierwszy w tym roku obniżył główną stopę procentową w Szwajcarii. Zasygnalizował tym samym zwrot w polityce pieniężnej. Do tej pory ani Europejski Bank Centralny (EBC), ani amerykańska Rezerwa Federalna nie obniżyły głównej stopy procentowej.

Główny ekonomista UBS, Daniel Kalt, spodziewa się kolejnej obniżki stóp procentowych w Szwajcarii już w czerwcu. Wyjaśnia on: „Głównym punktem odniesienia dla SNB pozostaje EBC. Po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych w Europie, musimy spodziewać się dalszych cięć stóp procentowych w ciągu roku. Spodziewamy się cięć o 0,25% w czerwcu i 0,25% we wrześniu”.

Ale co zrobi EBC? Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych ma zapaść 6 czerwca. Protokół z posiedzenia Rady Prezesów stwierdza: „Uznano za prawdopodobne, że Rada Prezesów będzie w stanie rozpocząć łagodzenie ograniczeń polityki pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu”. Pod tym względem znaki również wskazują na obniżkę stóp procentowych.

Swisscom anuluje tysiące umów klientów usług hostingowych

Swisscom zaprzestała działalności hostingowej od 1 czerwca 2024 roku. Może to dotyczyć około 20.000 klientów. Źródło zaznajomione ze sprawą podało, że wysłano około 20.000 listów z wypowiedzeniem umowy. Swisscom nie potwierdził jednak tej liczby.

Firma oferuje poszkodowanym klientom możliwość przejścia do jednej ze swoich spółek zależnych: Localsearch, MTF Solutions lub Global IP Action. Ta ostatnia pobiera jednak opłatę w wysokości 9,50 franków za czyszczenie danych podczas zmiany.

Spółka zależna Swiss Post wstrzymuje organizację dostaw

Spółka zależna Poczty Szwajcarskiej Direct Mail Company (DMC) zaprzestaje organizacji dostaw ze skutkiem od 1 czerwca. Dotyczy to 3.855 pracowników, z których większość pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Po przeliczeniu redukcja obejmie łącznie 422 stanowiska pełnoetatowe.

Swiss Post uzasadnia ten ruch spadkiem liczby przesyłek reklamowych i bezpłatnych gazet. Oprócz pracowników zajmujących się dostarczaniem przesyłek, redukcja dotknie również 72 urzędników. W listopadzie prezes zarządu, Christian Levrat powiedział, że Swiss Post znajdzie rozwiązanie dla 72 stałych pracowników.

Rzeczniczka Swiss Post wyjaśnia: „Do tej pory kilku pracowników znalazło zatrudnienie. Po przeanalizowaniu możliwości, Swiss Post i DMC zdecydowały się zaoferować pracownikom etatowym kompleksowe „nowe miejsca pracy”. Zainteresowani pracownicy otrzymują indywidualne, intensywne i ukierunkowane wsparcie w poszukiwaniu nowej pracy – przez zewnętrznych specjalistów i w godzinach pracy”. Każdy, kto nie znalazł dalszego zatrudnienia po wyczerpaniu wszystkich środków, otrzyma rozsądną ofertę pracy od Swiss Post.

Swiss Post wspiera również osoby dotknięte chorobą, które pracują za stawkę godzinową, za pomocą specjalnie stworzonej platformy pośrednictwa pracy. Poczta zapewnia również środki amortyzacji finansowej zgodnie z planem socjalnym. Dostawcy otrzymają od trzech do ośmiu miesięcy wynagrodzenia w zależności od stażu pracy i wieku.

MGB wprowadza dodatkową opłatę za zakup biletu w pociągu

Od 1 czerwca 2024 roku podróżujący koleją Matterhorn-Gotthard (Matterhorn-Gotthard-Bahn – MGB) będą musieli uiścić dopłatę w wysokości 10 franków, jeśli kupią bilet w pociągu. W ten sposób MGB chce przyspieszyć cyfryzację podróży koleją, a jednocześnie egzekwować obowiązek biletowy.

Zmiana prawdopodobnie nie wpłynie na większość podróżnych, ponieważ już teraz kupują oni bilety cyfrowo lub w automatach biletowych. Niemniej jednak MGB zamierza utrzymać sprzedaż biletów w pociągach.

Zmiany w prawie azylowym

Od 1 czerwca nowe zasady będą miały również zastosowanie do prawa azylowego. Tymczasowo przyjęte osoby będą mogły łatwiej przenieść swoje miejsce zamieszkania do innego kantonu. Warunkiem jest praca w tym kantonie, a oczekiwanie, że pozostaną w swoim dotychczasowym kantonie zamieszkania, jest nierozsądne. Według Państwowego Sekretariatu ds. Migracji (SEM) ma to miejsce w przypadku, gdy dojazd do miejsca pracy jest trudny lub niemożliwy środkami transportu publicznego, podróż do pracy zajmuje więcej niż 90 minut lub konieczne jest wykonywanie tylko krótkoterminowych zadań.

Ponadto Szwajcaria zniosła wymóg posiadania zezwolenia na samozatrudnienie lub zatrudnienie dla osób posiadających zezwolenie na pracę w trudnych warunkach.

Nowość: W przypadku osób tymczasowo przyjętych, uchodźców i bezpaństwowców obowiązek rejestracji w celu podjęcia pracy zarobkowej już nie obowiązuje. Ale tylko wtedy, gdy służy ona integracji lub reintegracji zawodowej, a miesięczne wynagrodzenie brutto danej osoby nie przekracza 600 franków. Każda osoba uczestnicząca w programie przygotowującym do podstawowego szkolenia zawodowego będzie również zasadniczo zwolniona z obowiązku rejestracji.

Osobom ubiegającym się o azyl (z negatywną decyzją) i młodym migrantom bez dokumentów będzie łatwiej ukończyć szkolenie zawodowe dzięki kolejnej zmianie rozporządzenia.

Co jeszcze przyniesie czerwiec?

Nocne zamknięcia w tunelu Gotthard

Tunel drogowy Gotthard będzie w czerwcu zamknięty dla ruchu w sumie przez 8 nocy. Nocne zamknięcia będą obowiązywać od 17 do 21 czerwca oraz od 24 do 28 czerwca w godzinach od 20:00 do 5:00 rano. Powodem są zaplanowane prace porządkowe i konserwacyjne.

Alternatywne trasy obejmują przełęcz Gotthardpass, która była zamknięta w Zielone Świątki z powodu obfitych opadów śniegu, ale została niedawno ponownie otwarta.

Trasa A13 Chur-Bellinzona San Bernardino jest również jedną z tras alternatywnych. Jednak według TCS kierowcy powinni spodziewać się dłuższego czasu podróży ze względu na roboty drogowe wzdłuż A13 w San Bernardino. TCS zaleca również inne alternatywne trasy na swojej stronie internetowej.

Wojsko zamyka odcinek autostrady A1

Szwajcarskie Siły Powietrzne chcą w czerwcu ćwiczyć awaryjne starty i lądowania z drogi. W tym celu odcinek autostrady A1 między Avenches VD i Payerne VD zostanie zamknięty na maksymalnie 36 godzin od 4 do 6 czerwca. Według Rady Federalnej podczas zamknięcia ruch zostanie przekierowany przez kantonalną sieć drogową. Ostatni raz armia przeprowadziła podobne ćwiczenia w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. 

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.