Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wolą oszczędząć

Napiwki w Szwajcarii są coraz mniejsze. Dlaczego?

aktulności szwajcaria, napiwki, napiwki w Szwajcarii
Zdjęcie: freepik
Prawie wszyscy mieszkańcy Szwajcarii zostawiają napiwki, ale jest mniejsze niż dwa lata temu. Skąpi są przede wszystkim młodzi ludzie.

Coraz trudniej o napiwki w Szwajcarii

Długie i nieregularne godziny pracy, zawsze z uśmiechem na twarzy i niskie wynagrodzenie: praca w gastronomii zdecydowanie nie należy do łatwych. Na szczęście istnieje napiwek. Dziewięć na dziesięć osób w Szwajcarii jest w stanie dorzucić coś od siebie do rachunku, jeśli obsługa jest miła. To pokazuje ankieta przeprowadzona przez bank Cler, w której wzięło udział ponad 1000 osób.

Niestety od dwóch lat hojność wraz ze wzrostem inflacji spada. 80% mieszkańców kraju odczuwa większe obciążenie finansowe. W związku z tym 40% daje mniejsze napiwki niż przed inflacją. “Inflacja w ciągu ostatnich dwóch lat mało kogo ominęła. W konsekwencji kwoty napiwków dla personelu maleją”, mówi Samuel Meyer prezes banku Cler.

Młodzi dają mniej napiwku

Bezkontaktowe płatności również wpływają na zachowania związane z dawaniem napiwków. 40% respondentów daje mniej napiwków, szczególnie w grupie wiekowej 14-19 lat (46%).

Napiwki najczęściej otrzymują pracownicy restauracji, jednak często dopiero od kwoty rachunku większego niż 30 franków. W przypadku sumy do 5 franków tylko 44% respondentów daje napiwek.

Podczas gdy goście w restauracji dorzucają około 9,18 franków napiwku na rachunek o wysokości 200 franków, u fryzjera jest to tylko 5,52 franków (za taką samą kwotę usługi). Najmniej napiwków otrzymują taksówkarze, 44% ankietowanych przyznało, że nie daje nic za kurs taksówką za 50 franków.

Rozrzutność na wakacjach

Respondenci są szczególnie hojni w czasie wakacji. Spośród 90% Szwajcarów, którzy płacą napiwki w innych krajach, jedna czwarta (26%) daje więcej obsłudze za granicą niż w kraju. Prawie połowa z nich daje tyle samo napiwków za granicą, podczas gdy 22% jest bardziej skąpa niż w Szwajcarii lub nie daje nic. 

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.