Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co zmieni się w marcu?

Wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca, w Niemczech dojdzie do wielu zmian. Te będą dotyczyły praktycznie wszystkich mieszkańców kraju.

1 marca wejdzie w życie Masernschutzgesetz, czyli ustawa o ochronie przed odrą. W ten sposób chronione mają być dzieci uczęszczające do przedszkola i szkoły w Niemczech. Oznacza to, że z początkiem marca wszystkie pociechy, które ukończyły 1 roku życia, muszą zostać zaszczepione przeciwko odrze, jeśli chcą uczęszczać do dziennej placówki opieki nad dziećmi. Także osoby pracujące w placówkach użyteczności publicznej i zakładach opieki zdrowotnej, jak wychowawcy, nauczyciele czy personel pielęgniarski muszą zaszczepić się przeciwko odrze. Jeśli rodzice nie zaszczepią swoich dzieci i mimo to wyślą je do szkoły lub przedszkola, popełnią wykroczenie. Za to grozi aż do 2500 euro kary. Grzywna może zostać nałożona także na dzienne placówki opieki nad dziećmi, które przyjmą niezaszczepione pociechy lub niezaszczepionych pracowników.

W wypadku przeprowadzki zatrudnionego za pracą, podatnicy będą mogli odliczyć od marca wyższą kwotę od podatku lub otrzymać ją pracodawcy. Kwota dla małżeństw i partnerów życiowych wynosi 1639 euro, dla singli 820 euro, a za każde dziecko i członka rodziny dodatkowe 361 euro. Podczas gdy udokumentowane koszty transportu, podróży, prowizje maklerskie i podwójny czynsz można odliczyć od podatku, wszystkie pozostałe kwoty przeprowadzki mogą zostać uwzględnione w ramach kwoty ryczałtowej.

Wraz z początkiem marca lekarze mogą wystawić pacjentom, którzy regularnie przyjmują lekarstwa, receptę powtórną. Jest to część ustawy o ochronie przed odrą. Dzięki tej zmianie pacjenci mogą kupić lekarstwa do trzech razy w roku, bez przymusu pójścia do lekarza po nową receptę.

By zmniejszyć braki specjalistów i fachowców w Niemczech, ułatwiona zostanie droga dla takich osób mieszkających poza Unią Europejską. Dotychczasowe ograniczenia przestaną obowiązywać dla zawodów, których brakuje wykwalifikowanego personelu. Oznacza to, że przed zatrudnieniem osoby spoza UE, władze nie będą najpierw sprawdzały czy na to samo stanowisko można by przyjąć mieszkańca Niemiec czy Unii Europejskiej, jak czyniono dotychczas. Kto umie mówić po niemiecku i posiada odpowiednie kwalifikacje, może znaleźć pracę do 6 miesięcy w Niemczech. Z szacunków niemieckiego rządu wynika, że w ten sposób ilość specjalistów i fachowców w Niemczech ma zwiększyć się rocznie o około 25 tys. osób.

15 marca w Bawarii odbędą się wybory do samorządu. Wybrane zostaną rady gmin, rady miast i rady powiatu. W 24 miastach odbędą się także wybory na nadburmistrza, a w 64 okręgach (Landkreis) wybory do Landratu. Poza tym w wielu gminach wybrani zostaną burmistrzowie lub nadburmistrzowie. W tych wyborach zagłosować mogą także mieszkańcy Unii Europejskiej mieszkający w danej gminie.

 

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.