Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Daimler da kasę zdrowym pracownikom!

Daimler podaruje pracownikom, którzy nie opuścili ani jednego dnia pracy, nawet 200 euro dodatku. Jest już zgoda rady zakładowej.


Jedni przychodzą do pracy ledwo trzymając się na nogach, inni biorą chorobowe z byle powodu – ta rozbieżność nie jest obca żadnemu zakładowi. Daimler chce jednak zmotywować swoich pracowników do obecności w pracy. Osoba, która nie opuści przez cały rok ani dnia, otrzyma bonus w wysokości 200 euro. Program wejdzie w życie od stycznia 2017 roku.

Bonus będzie rozłożony na cztery części – 50 euro za każdy kwartał wzorowej frekwencji w pracy. Jeden dzień chorobowego obniża stawkę o 20 euro, natomiast nieprzyznanie dodatku w danym kwartale nie pozbawia pracownika szansy jego otrzymania w kolejnym. Osoby cierpiące na chroniczne choroby będą obowiązywać specjalne regulacje.

System wprowadzony przez Daimlera po przeprowadzeniu odpowiedniego okresu pilotażowego, jest dość wyjątkowy. Inne przedsiębiorstwa dopiero zaczynają zwracać uwagę na problem zarządzania pracownikami w przypadku choroby. Wyjątek stanowi konkurencyjny koncern BMW, gdzie dodatek uzależniony jest od ilości przepracowanych dni pracy. Daimler ogólnie słynie z wypłacania swoim pracownikom wysokich bonusów uzależnionych od sukcesu przedsiębiorstwa. W zeszłym roku kwota dodatku opiewała na 5 650 euro.

Podczas próby pilotażowej trwającej od jesieni 2013 do jesieni 2015 roku w centrali koncernu w Stuttgarcie wprowadzono także bezpłatne porady lekarskie dla pracowników, które cieszyły się dużym powodzeniem. Wiele z kursów i konsultacji odbyło się w miejscu pracy. Koncern zaznacza, że wyniki badań lekarskich są utrzymywane w tajemnicy i nie mają żadnego wpływu na przyznawanie bonusu za obecność w pracy.

Daimler kładzie nacisk na wykorzystanie pełnego potencjału swoich pracowników adekwatnie do ich wieku. Poza tym koncern zdaje sobie sprawę ze starzenia swojej załogi, której średni wiek wynosi 44 lata.

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.