Dla każdego pracownika punktualne wypłacenie wypłaty jest bardzo ważne. Bardzo często od daty jej wpłynięcia uzależnione są inne płatności. Spóźnienia ze strony pracodawcy dają zatrudnionym prawo do żądania odszkodowania. Od 30 czerwca pracownicy będą mogli domagać się ryczałtu w wysokości 40 euro w ramach odszkodowania za spóźnioną wypłatę wynagrodzenia.
Odszkodowanie z tytułu spóźnienia wypłaty wynagrodzenia reguluje ustawa 288 Kodeksu Cywilnego (BGB). Ustęp 5 tego przepisu mówi o prawie pracownika do odszkodowania w wysokości 40 euro, niezależnie czy odniósł szkodę, czy nie. Dotychczas z prawa mogli korzystać tylko ci zatrudnieni, których stosunek pracy rozpoczął się po 28 lipca 2014.
Od 30 czerwca bieżącego roku prawo to będzie miał każdy pracownik – nawet ten, który został zatrudniony przed 28 lipca 2014. Jeżeli szkoda wyrządzona przez spóźnioną wypłatę wynagrodzenia przekracza 40 euro, pracownik może ubiegać się o wyższą kwotę odszkodowania.
Pracodawcy musza pamiętać, że wypłata odszkodowania musi zostać zaksięgowana jako wydatek operacyjny i odjęta od zysków przedsiębiorstwa, ponieważ wypłata wynagrodzenia również zalicza się do wydatków operacyjnych.
Źródło: deutsche-handwerks-zeitung.de