Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wiedeń wprowadza bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV

Szczepionki HPV, które mogą chronić przed poważnymi chorobami nowotworowymi, nie są jeszcze tak powszechne na rynku. W Wiedniu od 1 lutego będzie możliwość skorzystania z bezpłatnej oferty, która jest kierowana szczególnie do chłopców oraz młodych mężczyzn.


Szczepienia przeciwko HPV zostały włączone do programu bezpłatnych szczepień dla dziewcząt i chłopców w 2014 roku. Do tej pory było to bezpłatne tylko dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat włącznie. Teraz granica wieku zostaje podniesiona do 21 wieku. Szczepienia rozpoczną się w Wiedniu od 1 lutego i będą dostępne między innymi w wybranych miejskich ośrodkach szczepień. Termin szczepienia można zarezerwować  poprzez stronę internetową lub telefonicznie.

Przed czym chroni taka szczepionka?

Dla osób w wieku od 9 do 20 lat włącznie, w ramach bezpłatnego programu szczepionka obejmuje dwie dawki w odstępie co najmniej sześciu miesięcy. Jeżeli pierwsza dawka została przyjęta przed 1 lutym 2023, nie możliwości zwrotu kosztów. Bezpłatna będzie natomiast druga część szczepienia. Natomiast nie należy się obawiać dodatkowych kosztów, jeśli pierwsza dawka zostanie przyjęta tuż przed ukończeniem 21 roku życia. Aby trzymać się półrocznego odstępu między dawkami, druga część szczepionki będzie również bezpłatna.

Skuteczność szczepień jest największa przed pierwszym kontaktem seksualnym, ale szczepienie jest również wskazane i zalecane u osób aktywnych seksualnie. Zaszczepienie może chronić między innymi przed nowotworem odbytnicy, gardła, u kobiet przed rakiem szyjki macicy czy pochwy. Natomiast mężczyzn może zabezpieczyć przed rakiem prącia.

Czy osoby po 21 roku życia też mogą przyjąć szczepionkę?

Szczepienie przeciwko HPV jest zalecane wszystkim osobom do ukończenia 30 roku życia. Jednak po ukończeniu 21 roku życia zalecane jest przyjęcie trzech dawek. Rozpoczynając serię szczepień w tym czasie, należy liczyć się wysokimi kosztami, gdyż bezpłatnie można skorzystać z tej opcji do ukończenia 21 lat. Cena sprzedaży w aptekach w całej Austrii wynosi 215,50 euro za dawkę. Zatem koszt całkowitego szczepienia może wynieść 646,50 euro. Warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o swoim zdrowiu.

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.