Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Pobierasz Hartz IV? Będziesz musiał sprzedać dom!

Osoby pobierające świadczenie Hartz IV zgodnie z decyzją Federalnego Sądu Społecznego w Kassel będą musiały sprzedać swój dom wraz z działką, jeśli powierzchnia mieszkalna będzie zbyt duża. Sąd w środę opublikował wyrok w tej sprawie.

Federalny Sąd Społeczny w Kassel rozpatrywał przypadek pewnej rodziny z powiatu Aurich, która zamieszkiwała dom o powierzchni 144 m2. W budynku mieszkali rodzice wraz z czwórką swoich dzieci. Po tym jak trzy pociechy opuściły rodzinne gniazdo, Jobcenter uznało, że dom jest zbyt duży i nie może mieć statusu majątku chronionego. Dla czterech mieszkańców majątkiem chronionym byłoby mieszkanie o powierzchni 130 m2, dla obecnych trzech jednak już tylko 110 m2. Tym samym majątek rodziny stracił status chronionego i został uznany za taki, który może zostać spieniężony.

Sprzedaż domu nie odbywa się jednak z dnia na dzień, więc Jobcenter wypłacało nadal świadczenie Hartz IV jednak w formie kredytu. Rodzice wnieśli pozew sądowy tłumacząc się, że sami zbudowali dom a na początku pobierania świadczenia dom nie został uznany za zbyt duży.

Zdaniem sędziów obecnie wielkość odpowiedniego mieszkania dla trzech osób została wyraźnie przekroczona. Nie ma znaczenia czy pierwotnie była odpowiednia czy też nie. Z tego też powodu rodzice mogą użyć domu jako narzędzia do zabezpieczenia swoich potrzeb. Do czasu sprzedaży oczywiście nadal mogą otrzymywać świadczenie ale niezmiennie w formie kredytu.

Sędziowie uznali również, że w tym konkretnym przypadku sprzedaż domu nie będzie niewspółmierną surowością.

Czy świadczeniobiorcy muszą drżeć o swoje domy i mieszkania? Na to wygląda. Zwłaszcza, jeśli organy prawa i urzędy skorzystają z możliwości powołania się na niniejszy wyrok.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.