Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy pośród krajów z najlepszymi zarobkami w Unii Europejskiej

Zarobki w Niemczech

Niemieccy pracodawcy wypłacali średnio w zeszłym roku 36,70 euro/h. To jeden z lepszych wyników w Unii Europejskiej.

Mimo pandemii praca w Niemczech była w 2020 roku niezwykle opłacalna. Pracodawcy niemieckiego przemysłu i usług płacili swoim pracownikom bowiem średnio aż 36,70 euro/h. To o 3% więcej niż w 2019 roku. Średnie europejska płaca wzrosła z kolei o 2,9% do 28 euro/h. RFN zajęła w rankingu 8 miejsce, po Danii (46,90 euro/h), Luksemburgu, Belgii, Szwecji, Francji i Austrii. Najmniejsze pensje wypłacali z kolei Bułgarzy (6,40 euro/h) oraz Rumunii (7,70 euro).

W przemyśle przetwórczym godzina pracy w Niemczech kosztowała średnio 41,60 euro. To zapewniło Niemcom 3 wynik w rankingu. Godzina pracy w niemieckim przemyśle była o 46% droższa niż wynosi europejska średnia (28,50 euro). W kategorii usług godzina pracy kosztowała nad Renem 34,10 euro/h, co zapewniło krajowi 7 miejsce na liście (21% powyżej europejskiej średniej).

Na koszty pracy składa się wynagrodzenie brutto pracownika oraz dodatkowe koszty płacowe (niem. Lohnnebenkosten). Niemieccy pracodawcy w przemyśle płacili w 2020 roku na 100 euro zarobku pracownika 27 euro dodatkowych kosztów płacowych. To mniej niż średnia dla UE (32 euro). Najwyższe Lohnnebenkosten w UE płacą Szwedzi, bo aż 47 euro na 100 euro wynagrodzenia.

Na dodatkowe koszty płacowe w 2020 roku wpływ miały także pomoce koronawirusowe. Przedsiębiorstwa mogły liczyć na ułatwione przejście na Kurzarbeit, subwencje, nisko oprocentowane kredyty i obniżenie podatków. Gdy te spadły, automatycznie zmniejszyły się także Lohnnebenkosten. Przykładowo w Irlandii dodatkowe koszty placowe na 100 euro zarobku spadły z 18 do 9 euro.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.