Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy wciąż liczą na polskich przedsiębiorców

Pandemia zmusiła wielu przedsiębiorców, by ci odłożyli swoje plany dotyczące ekspansji na później. Plany planami, a rzeczywistość rzeczywistością. Część firm już prężnie działających oparła się kryzysowi, inni właśnie teraz dostrzegają swoją szansę. Dlaczego? Niemiecki rynek ciągle jest chłonny i ciągle potrzebuje polskich przedsiębiorców.

Z Niemiec w stronę Polski płynie jasny przekaz — zapraszamy. Na to wezwanie odpowiada coraz to więcej firm. W większości z południa kraju. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele — m.in. bliskość kulturowa i geograficzna, wzajemne zrozumienie, a także potencjał i korzyści, jakie niesie współpraca dla obu stron. To dostrzega m.in. Izba Gospodarcza Śląsk, która wraz z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki organizuje darmowe forum dla przedsiębiorców. Już w środę w formie interaktywnej transmisji online przedsiębiorcy poznają specyfikę rynku niemieckiego, mechanizmy, a także aspekty formalne, prawne i podatkowe, które są zarówno ważne dla każdej firmy rozważającej Niemcy jako potencjalny rynek do podbicia jak i dla przedsiębiorców na nim aktywnie działających.

“Organizacja Forum jest odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie. Izba Gospodarcza Śląsk, a więc i przedsiębiorcy w niej zrzeszeni, otrzymują wiele pytań dotyczących wejścia na atrakcyjny przecież rynek niemiecki. Od czego zacząć? Gdzie szukać wsparcia i informacji? Na te oraz wiele innych pytań chcemy odpowiedzieć” – mówi Claudius Badura. Prezes Izby Gospodarczej Śląsk zaznacza również, że Forum, które odbędzie się pod hasłem “Polski przedsiębiorca na rynku niemieckim — możliwości, wsparcie instytucjonalne, ograniczenia”, będzie przestrzenią do wymiany doświadczeń, którymi podzielą się z uczestnikami zaproszeni prelegenci.

Dobry plan nie wystarczy, ważne jest też wsparcie

“Problemy, na które natrafiają przedsiębiorcy, planujący ekspansję zagraniczną, to często nieznajomość rynku danego kraju, nieznajomość specyfiki tego rynku. Nierzadko przedsiębiorcom brakuje dobrej strategii eksportowej, nie wiedzą, od czego zacząć. Mają pomysły, ale konieczne jest, aby działania te usystematyzować i dobrze zaplanować. W tych wszystkich aspektach pomagamy jako Enterprise Europe Network. Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać ekspansję zagraniczną, często szukają nowych kontaktów do kontrahentów zagranicznych. Tutaj także mogą przedsiębiorcy na nas liczyć”- wyjaśnia Andrea Zachoń, która wygłosi jedną z prelekcji.

Wsparcie instytucjonalne prócz przedstawicielki Enterprise Europe Network przybliży również Sven Erichson z Izby Przemysłowo-Handlowej w Magdeburgu oraz Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Nie bez powodu. Opolszczyzna jest jednym z beneficjentów wspomnianej otwartości niemieckiego rynku na firmy i usługi z Polski. “Mieszkańcy naszego regionu są bardzo przedsiębiorczy. Na podstawie składanych do nas wniosków o wsparcie wiemy też, że są bardzo kreatywni i rozwijają swoje firmy, a wielu z nich myśli o ekspansji zagranicznej. Naszą rolą jest wsparcie firm działających w regionie w różnych ich aktywnościach. Także tych, których celem jest wejście na nowe rynki. Dlatego przedsiębiorcy, zainteresowani eksportem, mogą u nas znaleźć zarówno informacje, które pomogą im rozeznać wybrane przez nich rynki, jak i wsparcie finansowe, które ułatwi im ekspansję” – mówi Roland Wrzeciono.

Warto korzystać z doświadczeń innych

Wsparcie oferuje również Georg Smuda. Prezes firmy Smuda Consulting, który również wygłosi prelekcję podczas wydarzenia, podkreśla, jak istotna jest wiedza, która zostanie przekazana wszystkim uczestnikom Forum. “Przedsiębiorca, który weźmie udział w wydarzeniu, uzyska informacje z pierwszej ręki o specyfice rynku niemieckiego, dostępnej dla niego pomocy instytucjonalnej oraz otrzyma szereg wskazówek, które pozwolą mu sprawnie wejść i działać za naszą zachodnią granicą. Są to bezcenne wiadomości dla każdej firmy” – dodaje. Z kolei zdaniem Agnieszki Gross, dyrektora zakładu Euroceras Sp. z.o.o.  w Kędzierzynie-Koźlu, dla polskich przedsiębiorców najbardziej atrakcyjna jest możliwość zwiększenia wolumenu obrotów. “Wchodząc na rynek niemiecki, trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw, ale nie należy się bać ekspansji. Trzeba się po prostu dobrze do niej przygotować” – podsumowuje. 

Forum “Polski przedsiębiorca na rynku niemieckim — możliwości, wsparcie instytucjonalne, ograniczenia” odbędzie się w środę, 19 maja o godzinie 11 w formie darmowej transmisji online. Zapisy prowadzi Izba Gospodarcza Śląsk pod tym linkiem.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.