Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwacjaria: Pasażerowie na gapę nie płacą kar!

Mało który z przyłapanych pasażerów na gapę zapłacił karę od SBB. W ten sposób koncern cały czas liczy straty, które sięgają nawet milionowych sum.

Jazda bez biletu – kto z nas tego nie zrobił, komu się nie przydarzyło? Dla wielu konsekwencje takiej pomyłki są bardzo krępujące. Notoryczni pasażerowie na gapę wydają się tym jednak w ogóle nie przejmować. Jak wiemy osoby przyłapane na jeździe bez biletu muszą zapłacić karę. A przynajmniej powinni. Okazuje się, że SBB jest bezsilna w odzyskiwaniu należnych pieniędzy.

W zeszłym roku kontrolerzy złapali blisko pół miliona pasażerów na gapę. Pośród nich znajdują się tacy, którzy po prostu zapomnieli swojego rocznego biletu, ale 80 procent stanowią osoby podróżujące z nieważnym biletem lub w ogóle bez niego. W zależności od rodzaju pociągu i trasy kara wynosi od 70 do 90 franków.

Jednak finalnie karę zapłacili tylko nieliczni. W 2015 tylko co trzeci z przyłapanych zdecydował się na uregulowanie należności, w 2013 był to zaledwie co czwarty. Rzeczniczka SBB Franziska Rey mówiła o 300 000 nieopłaconych mandatach za sam rok 2015, co równa się kwocie kilkudziesięciu milionów franków straty dla szwajcarskich kolei. Ostatecznie lukę w budżecie uzupełniają inni pasażerowie.

Zdarzają się sytuacje, jak ta na przykład na trasie Lucerna-Olten, gdzie kontrolerzy zatrzymali pewnego pasażera jadącego bez biletu aż 17 razy. W sumie musi on zapłacić 4 300 franków kary.

W takich przypadkach SBB stopniowo podwyższa wysokość mandatu, naliczając odsetki. Poza tym obowiązują następujące zasady – osoba, która nie ureguluje należności, otrzymuje pierw upomnienie pocztą aż pewnego dnia pojawia się u niej komornik. Często jednak okazuje się, że nie ma on co zabrać. Pozostaje zatem areszt.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.