Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Gdzie jeszcze można znaleźć miejsce praktyk?

Tysiące uczących się zawodu szuka miejsca praktyk. Okazuje się, że jeszcze nie wszystko stracone.

Miejsca na odbycie praktyk są jeszcze dostępne. Bez problemu znajdzie się coś w branży fryzjerskiej oraz branży budownictwa naziemnego i podziemnego. Na stronie berufsberatung.ch, można sprawdzić, jakie miejsca praktyk i gdzie są jeszcze dostępne. We wtorek było ich jeszcze 7 109.

W kantonie Zurych dwie trzecie wszystkich miejsc praktyk przypadają na branżę budowlaną, handlową, kosmetyczną, elektryczną i gastronomiczną. Ilość miejsc praktyk z końcem lipca wynosiła 1 395. Jak tłumaczą specjaliści, w technicznych zawodach trudno znaleźć praktykanta, który spełniałby wymagania. Pustkami świecą również miejsca praktyk dla fryzjerek, co spowodowane jest perspektywą niskich zarobków w tym zawodzie.

Najbardziej pożądane są praktyki dla przyszłych handlowców, jak również w branży socjalnej, opieki medycznej oraz informatycznej. Tutaj trudniej o znalezienie miejsca – po pierwsze dlatego, że wiele z nich jest już zajętych, a po drugie, że wymagania są bardzo duże.

Pod koniec czerwca w kantonie Berno można było szukać miejsca praktyk w zawodach rzemieślniczych i technicznych, jak również gastronomii i handlu detalicznym. Z końcem lipca poszukiwano jeszcze tylko 56 praktykantów – niewiele w porównaniu z 10 000 podpisanych umów. Obecnie nie ma już wolnych miejsc z wyjątkiem dwudziestu propozycji dla ogrodników i czterech dla fryzjerek.

Osoby poszukujące jeszcze praktyk muszą wykazać się większą elastycznością w wyborze zawodu. Tymczasem eksperci są zdania, że wielu młodych ludzi bierze pod uwagę bardzo mało innych możliwości, skupiając się częściej na ściśle określonym celu. Kantony starają się wspomóc praktykantów w znalezieniu odpowiedniego miejsca do nauki zawodu, organizując różnego rodzaju giełdy oraz punkty pośrednictwa między uczniami a firmami.

Szwajcarskie Porozumienie Związków Zawodowych zobowiązuje w pierwszej kolejności przedsiębiorstwa do zapewnienia uczniom miejsc praktyk. Nad wszystkim czuwają z kolei kantony.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.