Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Pierwszeństwo dla rodzimych pracowników

W przypadku dużej migracji nowa regulacja ograniczy swobodny przepływ obywateli UE do Konfederacji.

Szwajcaria zamierza dać więcej szans rodzimym pracownikom – przynajmniej w niewielkim stopniu. Regulacja „Inländer-Vorrang-Light” przewiduje, że pracodawcy poszukujący pracowników za pomocą regionalnych urzędów pracy, będą wpierw brali pod uwagę zgłoszenia rodzimych pracowników. Konfederacja nie wprowadzi jednak obowiązku zatrudnienia. Prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann tłumaczył, że jeżeli pracownik nie będzie spełniał oczekiwań, to firma będzie mogła poszerzyć zakres swoich poszukiwań o migrantów z UE.

Schneider-Ammann podkreślał, że przedsiębiorstwom nie wolno narzucić, kogo ma zatrudnić. Nowa regulacja znajdzie zastosowanie dopiero w przypadku dużej liczby migrantów. Rząd Szwajcarii chce w ten sposób pogodzić wolę obywateli o ograniczeniu swobodnego napływu pracowników z państw członkowskich z wymogami UE. W referendum w 2014 roku obywatele przeforsowali małą przewagą głosów ograniczenie migracji na szwajcarskim rynku pracy. Politycy muszą odnieść się do wyniku w przeciągu trzech lat.

Propozycja regulacji trafi do UE w połowie grudnia, jednak już teraz tamtejsi prawnicy przestrzegają, że każde faworyzowanie Szwajcarskich pracowników jest niezgodne z klauzulą przeciw dyskryminacji w artykule 2. umowy w sprawie swobodnego przepływu osób.

W zeszłym roku do Szwajcarii przybyło 140 000 obcokrajowców, z czego dwie trzecie pochodzą z krajów członkowskich UE. 

Źródło: Kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.