Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Prędzej do domu w piątek!

Międzynarodowe przedsiębiorstwa wprowadzają w Szwajcarii tzw. „Summer Hours”. Czy krótszy dzień pracy w piątek zacznie obowiązywać w całym państwie?

Piątkowe popołudnie, słońce świeci – pracownicy przedsiębiorstwa farmaceutycznego Bristol-Myers Squibb Switzerland opuszczają swoje miejsce pracy z zadowoleniem. Wypracowali 40 godzin w tym tygodniu, więc mogą rozpocząć weekend wcześniej, zachowując jednocześnie prawo do urlopu. Trend przyszedł do Konfederacji ze Stanów Zjednoczonych, gdzie taki system jest szeroko rozpowszechniony i działa nawet poza miesiącami wakacyjnymi. Często korzystają z niego również brytyjskie przedsiębiorstwa.

W ten sposób pracownicy Kellogg’s –  o ile przepracowali ustaloną tygodniową ilość godzin – mogą pójść w piątek wcześniej do domu. Natomiast w Penguin Random House – jednym z największych wydawnictw na świecie – pracownicy mogą skrócić swój czas pracy w piątek, jeżeli zgodzą się pracować od poniedziałku do czwartku o 45 minut dłużej.

Eksperci są przekonani, że to bardzo dobry pomysł, który bynajmniej nie wpływa negatywnie na wydajność przedsiębiorstwa. Wcześniejszy weekend motywuje pracowników do pracy – w efekcie udaje im się zrobić więcej w sześć godzin, niż normalnie w osiem. Rzecznik Bristol-Myers Squipp Daniel Rosenauer potwierdza, że o spadku produktywności nie ma mowy.

Z ankiety przeprowadzonej przez British Airways wynika, że sześciu na dziesięciu pracowników pozwala sobie na „wyłączenie się“ w pracy w piątkowe popołudnia, ponieważ w pozostałe dni świadczyli nadgodziny. Około godziny 14:30 wszyscy są myślami daleko poza miejscem pracy.

Czy krótszy dzień pracy w piątek zrobi karierę w Szwajcarii? Wygląda na to, że jednak nie. Szwajcarzy przykładają dużą wagę do pracy, o czym może świadczyć niedawne odrzucenie przez obywateli propozycji wprowadzenia dodatkowego tygodnia wolnego.

Źródło: 20min

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.